23.2.2018

Pergoly v současnosti zažívají svůj zlatý věk. Ano, je to tak. A můžete si být jisti, že „in“ jsou i různá nekonvenční řešení pergoly. Zkrátka fantazii se meze nekladou. Přesvědčte se.

Řešení bez příkrastuscany

Spousta lidí zná klasickou jednoduchou pergolu. Jenže ta je v dnešní době už tak trochu passé. Prostě čtyři sloupky a trámky napříč už nestačí. Zahradní pergoly mohou mí spoustu podob. Existují různé styly pergol, z nichž si dozajista vybere úplně každý. Někdo miluje klasická konzervativní řešení. Potom může mít strohou pergolu z dřevěných trámků, respektive lepeného dřeva, bez příkras.

Konzervativní řešení bude univerzální

Nebo se mu může líbit obdobně jednoduchá zahradní pergola ovšem z kovových tyčí. Tyto typy pergol jsou jednoduché, univerzální. Hodí se k různým domům, které nemají příliš vyhraněný styl. Klasický bíle omítnutý jednoduchý rodinný domek vedle sebe snese jak klasiku z kovu, tak i klasiku ze dřeva. Ovšem pokud máte dům stylovější, chce to, abyste mu přizpůsobili i výběr pergoly.

Zdivo kombinované se dřevem

Jestliže na vašem rodinném domě hodně kombinujete dřevo se zdivem, měla by být ve stejném duchu i pergola. V takovém případě bude dům skvěle doplňovat dřevěná pergola se zděnými sloupky. Mohou být z přírodních cihel, nebo omítnuté, to je na vás. Zděné prvky u pergoly by ale také měly dokonale ladit s domem. Tedy jestli máte domek z přírodních cihel, pergola by měla být z téhož.

Nebojte se ani extravagance

Moderní minimalistické rodinné domky s mnoha kovovými prvky a s velkými prosklenými plochami budou dobře doplňovat lehoučké kovové pergoly. Modernistické prvky by měly společně navazovat. A pak jsou samozřejmě u těchto staveb i atypická řešení. Co třeba kdy pergola jakoby organicky prorůstá do domu? Nebo přináší i extravagantní prvky? Všechno je samozřejmě možné, nebojte se toho.