14.2.2018

Vybrali jste si na zahradu pergolu. Ovšem nejste si jistí tím, jaký povrch by měla posezení pod pergolou mít. Pokusíme se vám poradit, co bude nejlepší.

Potřebujete upravený terén22052013383

Možná budete v pokušení postavit pergolu jenom jednoduše na trávník nebo hlínu. To ale rozhodně nedělejte. Byla by to ta největší chyba, kterou můžete udělat. Protože zahradní pergoly přímo na trávník nebo udusanou zem nepatří. Potřebujete mít vybudované základy, pergolu je třeba správně ukotvit do země, to je jisté. A potřebujete stabilní, rovný a upravený terén.

Dřevěná pergola může uhnívat

Je třeba připravit sloupky, do nichž se pergola ukotví, aby byla stabilní, pevná a nehrozilo její zřícení. Proto vykopejte dostatečně hluboká základy a vybetonujte sloupky. Mimořádně důležité jsou tyto sloupky zejména u dřevěné pergoly. Schválně, zkuste si představit, jak by to vypadalo, kdybyste dřevěnou pergolu prostě a jednoduše zapíchli rovnou do hlíny. Samozřejmě by okamžitě vlhla a hnila.

Betonová deska má příjemný povrch

Probrali jsme tedy základy pergoly a nastává čas si říci, jaký povrch by měl být pod pergolou, ať už je to pergola dřevěná nebo pergola hliníková, na tom tolik nezáleží. Máte různé možnosti. Například betonová deska zajistí povrch, který bude příjemný, rovný a vydrží dlouhé roky. Dobrý nápad je opatřit beton protiskluzovým nátěrem, pak tu můžete běhat i za vlhka a po dešti.

Vyberte protiskluzné dlaždice

Jinou možností je dlažba. Můžete si vybrat třeba zámkovou dlažbu, nebo venkovní dlažbu na terasy. Jestliže si pod dřevěné pergoly zvolíte například venkovní dlažbu na terasy, opět doporučujeme koupit dlaždice s protiskluznou úpravou. Ty se označují R13 a stojí na nejvyšším místě v žebříčku protiskluznosti. Zabráníte tímto způsobem případným úrazům, protože mnohé glazury po navlhčení bohužel kloužou.