15.12.2017

Pokračujeme třetím dílem našeho seriálu, který se týká stavby pergoly. Už jsme si podrobně vysvětlili, jak si připravit terén pro vlastní stavbu, že musí být v rovině, i jak si nachystat podklad, to znamená například dlažbu či základovou desku. Už i víme, že je pergolu třeba ukotvit do patek a že by dřevěná pergola měla být alespoň 15 cm nad terénem. Co dál?

Profesionálové vám pomůžoualu pergoly2

V tuto chvíli jste už jenom pár krůčků od dokončení zahradní pergoly. Protože jste zvolili řešení na klíč, tedy že si pergolu nestavíte sami, ale využijete hotovou variantu, kterou dostanete, odpadá vám samozřejmě neuvěřitelná spousta práce, a to je dobře. Stavby svépomocí jsou totiž jen pro opravdu zdatné kutily, kteří mají navíc spoustu času si hrát s materiálem. Většina lidí dnes uvítá řešení s využitím schopností a znalostí profesionálů. Je to mnohem lepší a vyvarujete se tak zbytečných chyb, kterými byste si jako samostavitelé nevyhnutelně museli projít.

Vytvořte dostatek prostoru pro montáž

Zkrátka a jednoduše máte už předvybránu pergolu podle svých představ a nejrozmanitějších požadaků. Terén, kde bude umístěna, je již připravený. Například betonové patky jsou ztuhlé, bytelné a už jenom čekají na to, až se do nich zafixují trámky dřevěné pergoly. Tedy až přijedou montážní technici a vše vám sestaví k vaší plné spokojenosti. Vaším úkolem v tuto chvíli je vlastně už jenom jedna jediná věc, a sice zajistit kolem pergoly dostatek volného prostoru, aby se zde montážníci mohli pohybovat a nic jim nepřekáželo.

Technici si vždycky vědí rady

Proč využít pomoc zkušených techniků? Jednoduše proto, že v tom mají rozsáhlou praxi a opravdu to umí. Stavba pergol je jejich denním chlebem. Dokáží si bez potíží poradit i s nějakou nestandardní situací, která během montáže nastane. A přihodit se může leccos. Vy v takovou chvíli budete bezradní, oni problém vyřeší s přehledem. Rozhodně totiž není dobré snažit se třeba o to, že byste si koupili již hotovou standardní pergolu třeba právě ze dřeva a hráli machra, že si díly sestavíte sami. To není dobré.

Jednoduchá stavebnicová konstrukce

I zkušený kutil má co dělat, aby náročnější stavbu zvládl, byť jde zdánlivě jenom o stavebnici z předem přesně definovaných a na míru zhotovených dílů. I tak jde o poměrně složitý postup, se kterým si nezkušený člověk bez dostatečné manuální šikovnosti nebude vědět rady. Výjimkou z tohoto pravidla mohou být například jenom pergoly FERI a další hliníkové pergoly, kde se jedná o skutečně velmi jednoduchou stavebnicovou konstrukci. Tam si můžete přímo zakoupit návod – řešení na sestavení svépomocí.

Dostanete návod krok za krokem

Zde máte pak k dispozici návod k sestavení stavebnice krok po kroku. Prvním z kroků je upevnění nosných sloupků pergoly do různých povrchů, a to betonu, dřeva, dlažby...Následně již máte stojící sloupky a stavíte střechu, respektive hliníkovou konstrukci, které ji tvoří. Vše potřebujete samozřejmě upevnit správně podle návodu. Nakonec se budete zabývat instalací, tedy položením polykarbonátových desek. Jedině tyto pergoly dostanete jako stavebnici a můžete ji zvládnout postavit sami.

Během několika hodin je hotovo

Samozřejmě k popisovaným hliníkovým pergolám dostanete kompletní balík všech dílů, které potřebujete, a to včetně spojovacího materiálu a také kotvicí sady určené pro přikotvení k podlaze. Máte tedy k dispozici úplně všechno. I tak se ale můžete rozhodnout, že si i tuto jednoduchou pergolu necháte postavit montáží na klíč, pokud se na samostatné stavění necítíte. V případě dřevěných pergol je potom montáž na klíč už naprostou samozřejmostí. Během několika hodin získáte hotovou pergolu.