3.12.2017

Chcete si na své zahradě postavit pergolu? Pokud ano, rozhodně byste se do toho neměli pouštět bez rozmyslu.

Naopak, předem je třeba si utřídit priority a rozhodnout se, co je pro vás nejdůležitější. Především si musíte velice dobře promyslet, jaký účel má vaše pergola splňovat a na základě toho se rozhodovat.

 

Promyslete si, kde stavětpergolynove 1

Úplně prvním úkolem při rozhodování o stavbě zahradní pergoly, je vybrat pro ní nejvhodnější místo. Určitě byste se ve svých úvahách neměli řídit tím, že pergolu prostě a jednoduše postavíte tam, kde zbylo nějaké nezastavěné místo. To je obrovská chyba. Uvědomte si, že pergola se pro vás stane útočištěm ve víru všedních dnů. Budete si pod ní chtít odpočinout od stresu, vypít si kávičku, popovídat si s rodinou a přáteli. Proto jistě nechcete z pod pergoly koukat do zdi sousedova domu, nebo dokonce na kompost či kadibudku.

Účel je důležitý

Právě z výše uvedených důvodů rozmýšlejte, jaká pergola a kam se vám bude nejlépe hodit. Klidně to může být pergola ke zdi vašeho domu, ale je důležité, abyste z pod pergoly koukali do zeleně své zahrady. A rozhodněte se také hned, jestli půjde spíše jenom o okrasný prvek, který má třeba rozdělit vaši zahradu na dvě části, tedy okrasnou a užitkovou, anebo zda trváte na tom, že chcete pergolu tvořící zároveň příjemné kryté posezení. Okrasná dělící pergola většinou vystačí jenom s ozdobnými mřížkami pro pnoucí rostliny, ale užitková pergola musí splňovat vyšší nároky.

Konstrukce z lepeného dřeva eliminuje problémy

Úplně klidně ale může posloužit jako užitková i dřevěná pergola zhotovená z lepeného dřeva. Proč právě z lepeného? Jednoduše proto, že toto dřeva podstatně méně reaguje na změny vlivem klimatických podmínek. Je totiž všeobecně známo, že dřevo vlivem vlhkosti pracuje. V suchém a horkém prostředí vysychá a praská, naopak ve vlhkém prostředí bobtná. Tato vlastnost může způsobovat nejenom nepříjemné praskliny, ale i různé technické problémy. Konstrukce z lepeného dřeva ji ale eliminuje.