30.10.2017

Prakticky každý, kdo chce pergolu, si položí otázku, jestli k ní také potřebuje stavební povolení. Většina stavitelů se domnívá, že nikoli, pokud tato pergola nebude větší než 25 m2. To je sice pravda, ale tak jednoduché to ani zdaleka není. Bez čeho se tedy při stavbě pergoly neobejdete?

Na konstrukci se můžete vyřáditdrevene pergoly kezdi 9

Především je třeba říci, že pro stavbu dřevěné pergoly potřebujete územní souhlas či rozhodnutí. Když už máte souhlas v kapse, můžete se směle pustit do práce. Budeme se věnovat hlavně dřevěným pergolám, které nabízejí velmi zajímavé možnosti. Nemusíte totiž nutně zůstat jenom u jednoduché obyčejné pergoly z trámků bez dalších ozdob. Klidně se můžete na pergole vyřádit a vyzdobit ji různými estetickými detaily, které budou vypadat opravdu velice dobře. Navíc je i řada praktických a funkčních detailů.

Zajímavé zakončení vytváří designérský efekt

Například pergoly k domu mohou mít také zajímavé zakončení vaznic, což je hlavní nosný trám, na které jsou položeny krokve. A samozřejmě i krokve mohou být zajímavé. Je jenom na vás, do jaké míry se necháte unést, inspirovat a jak budete odvážní. Můžete také vytvořit různé detaily napojení nosného sloupku pergoly a vaznice, všechno je jenom a jenom na vás. Dřevěná pergola může být esteticky velice zajímavým objektem, doslova perlou vaší zahrady.

Pergola už vám neodletí

Jak zavětrovat zahradní pergoly ze dřeva? Mnohdy se pro zavětrování využívají takzvané pásky. Co pod tímto pojmem rozumíme? Jedná se o dřevěné hranoly v úhlu asi 45°. Ty přenášejí horizontální zatížení. Pokud nastane silnější vítr, pak tyto hranoly přenesou horizontální zatížení a sloupky pergoly potom vydrží stát i tehdy, když na ně silně působí vítr. Neuškodí jim to. Nedojde tak k situaci, že by se vám vlivem větru pergola uvolnila a odletěla.