25.10.2017

Kryté, nebo také nekryté posezení, to je pergola. Nejčastějším materiálem, který se pro její zhotovení užívá, je stále ještě dřevo. Pergola může být skutečně nedílnou součástí každé, ať už menší nebo větší zahrady. I v případě opravdu malé zahrady ji můžete postavit a vytvořit z ní efektivní a smysluplný prostor, využitelný k různým účelům.

Nejenom funkční, ale i estetický objektdrevena pergola3

Proč jsou dřevěné pergoly tak oblíbené? Především proto, že poskytují nejenom funkční, ale také estetický objekt, který buď přímo navazuje na jednu ze stěn vašeho domu, nebo je příjemným prvkem, který zkrášlí vaši zahradu. Ať tak či onak, bude se ve vašem okolí vyjímat velice dobře. Můžete pak v průběhu celého roku dokonale využívat její přednosti od jara až do podzimu jako příjemné posezení k relaxaci, v zimě potom třeba k ukrytí věcí před sněhem a deštěm.

Dřevo je teplé na omak

Proč spousta lidí volí pro zahradní pergoly dřevo, byť jde o materiál, který vyžaduje poměrně značnou údržbu? Jak už bylo řečeno, jde o estetický dojem, navíc dřevo je velmi příjemné, teplé na omak. Tak příznivého pocitového dojmu, jaký získáte ze dřeva, nikdy nedosáhnete v případě kovu nebo plastu. Tam vždy bude dotyk chladný, nepřátelský. Důležité je zajistit pro pergolu pravidelný, každoroční nátěr, aby co nejdéle vydržela v co nejlepším stavu.

Trhliny nejsou pěkné na pohled

Pergoly k domu i pergoly volně stojící samonosné nabízejí vysoký komfort. Obvykle se u těchto dřevěných staveb používají sušené smrkové KVH hranoly, které jsou nejvhodnějším materiálem pro tento účel. O co vlastně jde? Jedná se o sušené řezivo, z něhož se vyřežou méně jakostní části. Zároveň se tak využitím lepených hranolů docílí toho, že dřevo tolik nepraská vlivem sušení, protože v klasických hranolech mohou vznikat někdy trhliny. Ty sice nutně nemusí narušit pevnost materiálu, ale vypadají také nepěkně na pohled.