24.10.2017

Jaký materiál je nejlepší na pergoly? Je to dřevo, i když mu velice zdatně šlape na paty hliník. Ovšem již z minulosti najdete na našich zahradách velký podíl dřevěných pergol. Ty samozřejmě vydrží dlouhá léta, pokud se o ně budete správně starat. Je to hlavně na vás, jestli nezapomenete na jejich dobré ošetření. A dřevo má co říci i dnes, navzdory silné konkurenci kovových pergol.

Kov se hodí hlavně k novostavbámdrevena pergola3

Ano, zahradní pergoly se dají vyrobit z mnoha různých materiálů. Dominanci dnes mají dřevo a kov. Zatímco pergoly z ocelových profilů nejsou až tak obvyklé, protože ocel je těžká a obtížněji se s ní manipuluje, pokud jde o hliník, ten je velice populární. Spousta lidí ho preferuje hlavně u moderních novostaveb, u nichž by dřevo moc neladilo. Právě tam získávají hliníkové pergoly povětšinou se střechou zasklenou polykarbonátem největší podíl.

Renesance dřevěných pergol

Na druhou stranu se ale spousta lidí vrací ke klasickým materiálům, jako je právě dřevo. Bez nadsázky můžeme říci, že dřevěné pergoly zažívají renesanci. Objevuje se jich stále více, zejména u dřevěných domů, nebo domů, které charakterizují dřevěné obklady a podobně. Potom budou s takovými domu dokonale ladit. Tradičním a nejčastěji užívaným materiálem pro dřevěné pergoly je smrkové dřevo. Ukazuje se, že je pěkné, ale co je především důležité, splňuje požadované nároky na vlastnosti pergoly.

Lepší jsou KVH hranoly

Jak se ale ukazuje vhodnější, než klasické rostlé sušené a po čtyřech stranách ohoblované smrkové hranoly, jsou lepené KVH hranoly. Pergoly ze dřeva, tedy z klasických hoblovaných trámků mají jednu celkem podstatnou nevýhodu, a sice že díky horkému počasí může dřevo hodně vyschnout a následně se v něm sušením objeví trhliny. Někomu tyto trhliny mohou vadit, i když nemají na funkčnost pergoly žádný vliv. Proto je mnohdy lepší zvolit lepené KVH hranoly, které právě vzniku podobných trhlin zabraňují, nedochází k nim.