23.10.2017

Mnozí lidé si myslí, že pergola je pouze letní záležitostí. Tedy jenom posezením na léto. To je ale velký omyl. Pokud si postavíte skutečně velkou a bytelnou pergolu z těch nejkvalitnějších materiálů a dobře jí zastřešíte, můžete ji používat klidně i během celého podzimu a v zimě. Z původně sezónní záležitosti se stává celoroční stavbou. Jak to zařídit, aby obstála i v zimě?

Vytápění pod pergolou se hodíalu pergoly3

V současnosti mohou být zahradní pergoly stavbami, které se dají používat klidně celoročně. Dříve patřily mezi sezónní stavby, pod kterými se dá sedět hlavně v létě, nebo v době babího léta či časného podzimu. Ovšem například pergoly z hliníku jsou dostatečně pevné a bytelné. V kombinaci se zastřešením může jít o stavbu, která je celoroční. Můžete ji využívat i za velmi chladného počasí. Zejména pokud si pořídíte infrazářič, nebo jiný tepelný zdroj, který zajistí vytápění pod pergolou.

Střecha je důležitá

Topení je velice důležité, ale bez střechy pergoly by nebylo k ničemu. Hliníkové pergoly jsou zastřešené. Obvykle se hliníkové pergoly kombinují s prosklením z polykarbonátu. Právě polykarbonát je pro tyto účely ideální. Jde o velice lehký, ale přitom velmi pevný materiál. Odolá například i krupobití, silným dešťům. Sklo se přitom může při krupobití snadno rozbít, polykarbonát nikoli. To je jeho obrovská výhoda. Není tak křehký jako klasické sklo.

Dodá světlo během krátkých dnů

Dalším velkým přínosem polykarbonátu je, že má filtr pro UV paprsky. To je velké plus. Dělá tudíž skvělou střechu pro pergoly z hliníku. Můžete tedy sedět pod danou pergolou i v době letních veder za plného slunce, aniž byste jakkoli trpěli vlivem paprsků. Na podzim potom střecha poslouží jako úkryt před deštěm. Plusem je, že když se krátí dny, což se na podzim děje, průhledný polykarbonát dodá dostatek světla. Pod klasickou střechou byste museli svítit.