19.10.2017

Když i chcete vybudovat pergolu, musíte myslet i na různé detaily, které s ní souvisí. Například dát pergole dobrý základ, tedy kvalitní podklad. Minimálně musíte srovnat terén a vybudovat betonové patky pro ukotvení sloupků pergoly. Jestliže chcete nechat pod pergolou trávník, tímto vaše příprava základu vlastně končí.

Základová deska se hodípergola hlinikova2

Jiná situace ovšem nastává, když chcete mít pod zahradní pergolou beton - pak musíte samozřejmě vybetonovat desku. Můžete, ale také nemusíte ji pojmout jako desku základovou, která bude vyztužena ocelovými pruty. Pak získáváte multifunkční základ, který se dá v budoucnosti použít i k jiným účelům, než pro pergolu. Klidně se tak můžete v budoucnosti rozhodnout, že pergolu přemístíte jinam, a tady postavíte třeba malý zahradní domek, nebo jakýkoli jiný objekt vyžadující základovou desku.

Zatravňovací dlaždice

Tato možnost vám přináší velkou variabilitu. Jindy ale můžete třeba pro hliníkové pergoly zvolit jako podklad dlaždice, a to buď protiskluzové, který zabráníte úrazům i za vlhkého deštivého počasí, nebo dlaždice zatravňovací. Ty tvoří do určité míry stabilní povrch, terén nikdy nebude rozbahněný, ale zároveň budete mít stále příjemný pocit, že jste v kontaktu s přírodou, a to je velmi cenné. Zatravňovací dlaždice, které se úspěšně používají třeba pro příjezdové cesty automobilů, dokážou terén zpevnit.

Získáte vodu k zalévání zahrady

Dalšími prvky, které nesmíte zapomenout u zastřešených pergol, ať už jde o dřevěné pergoly nebo pergoly z kovu, jsou okapy. Plastové okapy se hodí ke kovovým pergolám, k dřevěným více ladí pozinkované kovové okapy. V takovém případě je nutné vybudovat i klempířské prvky, což je samozřejmě také náročné a je třeba na to pamatovat. Svod vody je velice důležitý. Možná byste se divili, jak velké množství vody steče i poměrně malé střechy vaší pergoly. Může se hodit třeba k zalévání zahrady.