8.10.2017

Otázka, jak a kam umístit pergolu je velice důležitá. V současnosti je velice silným trendem návrat k přírodě. Vítězí přirozenost, soulad s okolním prostředím. Důkazem toho by se měla stát i pergola. Musí dokonale zapadnout do prostředí, v něm je situována. Přitom umístění pergoly se ale samozřejmě řídí vkusem majitele, nikdo mu nemůže nic nařizovat.

Hledejte optimální množství sluncedřevěná pergola bílá

Jaká jsou doporučení týkající se pergol a přístřešků ke zdi domu a jejich umístění? Jak již bylo řečeno, je to samozřejmě na vůli majitele, který může tento objekt usadit, kam se mu zlíbí. Přece jenom ale existují obecná doporučení, kterými je dobré se řídit. Obvykle je vhodné ji situovat do míst, kde se během celého dne vyskytuje přesně tolik slunce, kolik je nám při pobytu příjemné. Jde tedy spíše o polostinná místa, málokdo samozřejmě vydrží celý den na slunci.

Rozpálený kov není příjemný

Například zahradní pergoly z kovu v plném slunci budou pěkně rozpálené a bude nepříjemné se jich jenom dotknout. Není příliš vhodné tyto objekty umisťovat tam, kde celý praží sluníčko, i když byste takové pergole zajistili dobré stínění. Jednoduše i tam budete pociťovat za teplých letních dnů horko a svůj pobyt pod pergolou proto výrazně omezíte. Druhým extrémem je stavět pergoly na úplně zastíněných, chladných, vlhkých či dokonce ponurých místech. Tam se také vůbec nehodí.

Smutné posezení nikoho neláká

Určitě vás nebude bavit sedět pod pergolou tam, kam sluníčko zabrousí jenom velmi zřídka a v podstatě omylem. Nemluvě o tom, že dřevěná pergola ve vlhku a chladu trpí a vyžaduje zvýšenou údržbu. Neradostné, smutné místo nikoho k posezení neláká. Vybírejte proto takový prostor, kam svítí sluníčko, ale jenom přiměřeně, nikoli přehnaně. Zároveň myslete i na další věc, a sice že umístění pergoly by nemělo rušit celkový příjemný pohled na dům, zahradu a jehí okolí.