6.10.2017

Koutek romantiky hned vedle domu, to je pergola. Může mít spoustu podob počínaje romantickým posezením pod vinoucí se révou, plaménkem či růžemi až po ryze praktický objekt sloužící pro grilování nebo jako krytá kutilská dílna či dětská herna. Případně může jít dokonce o víceúčelový prostor.

Oáza pro odpolední kávičkudrevene pergoly kezdi 1

Možností, jak zahradní pergoly pojmout, je opravdu spousta. Z historie známe pergoly v zámeckých zahradách, které byly opravdu krásné. Jednalo se o ona zmiňovaná romantická posezení sloužící k odpočinku. Obvykle se po nich pnuly různé rostliny a díky tomu tyto objekty poskytovaly příjemnou oázu v zeleni. Dámy si tam odpoledne dávaly kávu nebo čaj a povídaly si. Dopřály si čas k drbání a poklidné pohodě. Nejde ale o jedinou podobu pergoly, kterou známe.

Průhlednou nebo neprůhlednou?

Dnes může třeba i dřevěná pergola mít mnohem více účelů. Záleží jenom na vás. Nemusí jít o pouhou jednoduchou nezastřešenou konstrukci, jakou známe. Klidně si můžete pořídit nějakou zastřešenou pergolu. Například i dřevěná pergola může být zastřešená. Záleží pak na vás, jestli vám vyhovuje klasická střecha pokrytá například pálenými střešními taškami, nebo třeba asfaltovým šindelem. Druhou volbou je průhledná střecha například z PMMA – polymethylmetakrylátu, hojně užívaného plexiskla, nebo z polykarbonátu.

Dětské hřiště nebo kutilská dílna

Zastřešené pergoly ze dřeva, ale i z kovu mohou být opravdu multifunkčním prostorem. Hodí se ke klasickému posezení, oné odpolední kávičce. Vybaveny grilem a zahradním nábytkem ale mohou posloužit i jako grilovací oáza pro posezení s přáteli. Stejně dobře sem ale můžete umístit i malé přenosné dětské pískoviště, malou klouzačku a máte miniaturní hřiště pro svého drobečka. Hrát si může, i když bude venku pršet. A navíc se sem dá umístit třeba cirkulárka pro malou dílnu. Využití je plně na vás.