23.9.2017

Rádi byste si postavili pergolu, a chcete, aby řešení bylo co nejjednodušší? Potom si vyberte dřevěnou pergolu ke zdi. Jestli o nějakém objektu zcela nepochybně platí úsloví za málo peněz hodně muziky, potom je to dozajista právě pergola ke zdi. Je velice jednoduchá, a přitom poskytne velmi komfortní prostor.

Stačí šikovný kutil a pomocníkdrevene pergoly kezdi 6

Jaké výhody mají dřevené pergoly ke zdi? Především jde o velice jednoduchou stavbu. Tvoří je vlastně stavebnicová konstrukce, přičemž sestavit tuto předpřipravenou stavebnici není nijak zvlášť složité. Například i zdatní laici, v podobě kutilů, kteří rádi pracují se dřevem, si s tím bez potíží poradí. Mnohdy ani není nutné, aby na tuto stavbu dohlížel dodavatel pergoly. V zásadě bohatě stačí, když se celé akce ujmou dva lidé. Jeden šikovný kutil a jeho zdatný pomocník.

Důležitá je maximální odolnost

Z čeho se vlastně ale pergoly ze dřeva skládají? Výchozí surovinou je vícevrstvé lepené dřevo. Teď vás určitě napadne: co to vlastně znamená vícevrstvé? Co od takového materiálu mohu očekávat? Důležité je, aby dřevo mělo maximální odolnost. Klasické jednoduché dřevo, tedy jednoduchý hranol z jednoho kusu dřeva to ale zajistit nemůže. Právě proto se používá dřevo lepené, které je mnohem odolnější než jednoduchý nelepený materiál. Mnohem snáze odolává například vlhkosti či ohni.

Sluníčko i déšť působí změny

Je totiž všeobecně známo, že dřevo pracuje na základě vzdušné vlhkosti. Tím samozřejmě trpí i dřevěná pergola. Rozměrová nestálost je nepříjemná záležitost. Vlivem nasákání vlhkem se totiž dřevo roztahuj a naopak sesycháním se smrskává. Oběma jevům je přitom pergola stále vystavena. Za vlhkých a deštivých dnů může dojít ke zvětšování rozměrů, roztahování. Naopak při delším slunečném období dřevo výrazně sesychá. Naštěstí konstrukce z lepeného dřeva tyto změny minimalizují.