25.9.2017

„Udělám si pergolu sám, nejde přece o nic těžkého,“ říkáte si možná. Pohled na již hotové pergoly, které sestávají jenom z několika trámků, vás v tom utvrzuje. „Je to přece hračka,“ říkáte si a už si chystáte nářadí k práci, přemýšlíte o tom, kde sehnat nejkvalitnější dřevěné trámky a těšíte se do práce.

Jednoduché jenom na první pohledlevna pergola palram 4

Čtyři podpůrné trámky v rozích a několik trámků, které tvoří obvod čtverce nebo obdélníku a potom jednoduché příčné trámky, které tvoří střechu. Tak jednoduché jsou podle vás zahradní pergoly. Ovšem pozor, abyste se nezmýlili. Na první pohled to sice vypadá jednoduše, tím ale není řečeno, že to opravdu je jednoduché. Jestliže nemáte předchozí bohaté zkušenosti s prací se dřevem, může se stát, že to bude těžký oříšek nad vaše síly.

Práce se dřevem je náročná

Proto vše pečlivě zvažte. Pergoly dřevěné otevřené vypadají krásně a mohou na první pohled budit dojem, že jsou jednoduché. Opak je ale pravdou. Práce se dřevem vyžaduje fortel a pokud má být vaším prvním dřevěným dílem právě pergola, je otázkou, zda jste si nevzali pro začátek příliš velké sousto. Byla by škoda, kdybyste pokusem o stavbu pergoly strávili spoustu času a výsledek nakonec bohužel neodpovídal vynaložené energii a snaze. Pak je to velká ztráta vašeho času.

Výsledek podle vašich představ

Proto máte-li kutilské touhy a ambice a láká vás práce se dřevem, raději začněte třeba u drobné poličky do domácnosti a postupně, jak budete získávat větší zkušenosti přecházejte k dalším dřevěným předmětům. Pergoly a přístřešky k domu a jejich zhotovení nechte pro začátek na odbornících, kteří vám dodají hotovou pergolu, a ještě ji pod vaším dohledem sami smontují. Vy budete bez práce a výsledek zcela jistě dopadne přesně podle vašich představ.