21.9.2017

Zahradní architektura také podléhá různým trendům. Velká část lidí si proto snaží zahradu zútulnit stavbou, která umožňuje odpočinek. Inspiraci pro takovou stavbu hledají na různých místech a třeba také c historii. Moderní jsou altány, pergoly i zahradní domečky.

Využijte posezení na maximumW4

Je výborným nápadem vybudovat si na zahradě útočiště, které vám umožní posezení i v případě, že není zrovna nádherné počasí. Můžete tak zeleň využívat na maximum. Současná léta jsou teplá a tak můžete na zahradě zůstávat až dlouho do večera. Bylo by škoda, kdybyste nemohli totéž praktikovat i na podzim, nebo brzy zjara. Jaké útočiště si pořídit? Oblíbené jsou pergoly ke zdi, ale nejenom ty. Stejně efektivní jsou i altánky nebo čajové domečky.

V současnosti dochází k zastřešení pergol

S dřevěnými pergolami se setkáte už v zahradách Orientu v době před naším letopočtem. Dále je potkáte v antice i v zámeckých zahradách. Tvoří nejenom odpočinkový prostor, ale zároveň slouží jako opora vinné révě či růžím. Pergoly nemívají střechu, jaká je běžná u altánů, proto neposkytují přístřeší jako altány. V moderní době se ale mění i tento fakt. V dnešní době stále častěji dochází k zastřešení pergol právě proto, aby poskytly útočiště v době deště.

Hodí se ohřívač i osvětlení

Velmi estetické a také poměrně levné řešení, jak využít prostory domovní terasy jsou právě pergoly ze dřeva. Právě ty bývají opřené o zeď. Dalším řešením jsou samonosné pergoly. Ty tvoří samostatný přístřešek. Může se pod ním skrývat třeba grilovací kout. Chcete-li, aby pergola poskytla útočiště i před velmi nepříznivým počasím, potom ji doplňte třeba o boční zástěnu s okny, nebo také ohřívač vzduchu. Pro večerní posezení se vyplatí pořídit i osvětlení. Všechny tyto doplňky vám umožní mít z pergoly maximální efekt.