20.9.2017

Pergola by měla primárně chránit i před nepřízní počasí. Právě proto stále více lidí dává přednost nikoli klasické nechráněné pergole, která vlastně znamená jenom jednoduchou kovovou nebo dřevěnou konstrukci, ale její zastřešené variantě. Může tak pod pergolou sedět, i když je venku déšť.

Zastřešte si svoji pergolupergolynove 6

Přijdou-li ale skutečně velké přívaly vod, dřevěná pergola na takový nápor nemusí být připravena. Přívalové deště už i v našich končinách nejsou bohužel žádnou výjimkou a my se na ně musíme připravit. Jaká opatření udělat? Samozřejmě budete prioritně řešit svůj rodinný dům, ale rozhodně byste neměli zapomenout ani na pergolu, která se skví na vaší zahradě. Je totiž jasné, že i když máte pergolu zastřešenou, potoky vod tím zcela nevyřešíte.

Nepříjemné gejzíry

Je jasné, že střešní krytina na pergolu vás ochrání a na vás pršet přímo nebude, ale jak budou proudy vody stékat dolů, budou dopadat na zem a nepříjemně se rozstřikovat. V důsledku toho bude vznikat vodní gejzír široko daleko a vy rozhodně nevydržíte v suchu. Je naprosto nezbytné vodu ze střechy pergoly organizovaně někam svádět. Proto ke střeše pergoly rozhodně připevněte okap. Vyplatí se vám to. V současné době někdy dochází k tomu, že přijdou období sucha. I proto je užitečné nenechat vodu zbůhdarma odtéct, ale zachytit ji.

Zásoby se hodí třeba na zalévání

Divili byste se, kolik vody můžete po jednom dešti z takové zahradní pergoly zachytit. S okapem na spodní hraně střechy to půjde velice snadno. Přichystejte si sud, nebo ještě lépe vodní nádrž, do které bude voda moci volně vtékat. Měla by mít dostatečnou kapacitu. Okapem svedete vodu do sudu či nádrže a následně ji můžete použít. Jedná se o užitkovou vodu, které se hodí třeba jako zásoba pro zalévání zahrady. Vždy se hodí mít připravenou zásobu vody k různým účelům.