18.9.2017

Stavíte si pergolu? Pokud si pomocí pergoly například chcete zastřešit verandu, samozřejmě vám v tom nikdo nebrání. Měli byste se soustředit ale nejenom na pergolu jako takovou, ale i na povrch verandy, který vyhoví vašim požadavkům. Jednou z možností je verandu vydláždit.

Vytvořte jednotný celekdrevena pergola P2

Hodí se třeba dřevěná pergola ke zdi stavebnice, která bude navazovat přímo na dům. Pergola na terase pak tvoří vlastně takový můstek mezi domem a zahradou. Můžete pak povrch terasy vyřešit tím způsobem, že využijete stejnou dlažbu, kterou máte na chodbě interiéru domu a protáhnete ji až ven. Všechno pak vytváří jednotný celek, na chodbu domu bez přerušení navazuje terasa. Musíte ale v takovou chvíli myslet na to, že ne všechno, co se hodí pro interiér, bude dobré i pro venkovní terasu.

Tip: pokládka zámkové dlažby

Pět kategorií protiskluznosti

Samozřejmě je třeba hotové pergoly stavět pouze na kvalitní dlažbu. Jakou dlažbu tedy vybrat? Potřebujete hlavně otěruvzdornou, mrazuvzdornou a protiskluzovou dlažbu. Je důležité, aby vaše dlažba byla také bezpečná pro veškerý pohyb. To znamená, aby osoby, které se budou na verandě pohybovat, neuklouzly. V zásadě můžeme říci, že existuje celkem pět kategorií protiskluznosti, a to označovaných R9-R13. Řídí se podle normy. Největší protiskluznost vykazují dlaždice R13.

Odolnost otěru zvyšuje životnost

Když vybíráte dlažbu pod zahradní pergoly, myslete na to, že na každé dlaždice disponují povrchovou glazurou, která zamezuje uklouznutí. Podstatné to je třeba v zádveří, nebo všude, kde se nachází přirozená vlhkost. Výborným řešením na terasy jsou například mrazuvzdorné vysoce slinuté glazované dlaždice. Velice dobře odolávají otěru. Nepoškodí je písek a kamínky. Právě odolnost otěru významně zvyšuje celkovou životnost dlažby.