Většina lidí si chce posezení pod pergolou zpříjemnit, jak to jenom jde. Proto přemýšlí o tom, osázet pergolu květinami či popínavými rostlinami. Kvetoucí a vonící pergola je pak v létě skutečnou oázou klidu a pohody. Můžete v ní relaxovat. Díky vonící záplavě tak doslova praktikujete aromaterapii v praxi.

Krásný pohled zajistí i keřelevna pergola palram 4

Samozřejmě, že základní variantou pro osázení jsou popínavé rostliny typu růží nebo také vistárií. Ovšem nabídka sortimentu, který můžete hotové pergoly osázet rozhodně nekončí jenom u nich. Naopak, je velice široká. Pokud například mají stěny vaší dřevěné pergoly tvar dřevěného mřížoví nebo latí, můžete vedle pergoly nasadit i keře, které budou dřevěnou mříží příjemně prorůstat. Působí to velmi příjemně. Navíc je výhodou keřů, že nepotřebují pergolu jako oporu, a tudíž ji nezatíží svojí vahou.

Berte v úvahu hmotnost rostliny

Naopak zahradní pergola, která bude osázena popínavými rostlinami, by měla s tímto počítat. Je třeba při výběru pergoly, její konstrukce a rozložitosti brát v úvahu i hmotnost rozrostlé popínavky. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že se pergola pod vahou rostliny zhroutí. Hmotnost rozrostlé popínavky není jediným kritériem výběru. Neméně důležitá příprava záhonku vedle pergoly. Rostlina by měla dostat takovou půdu, která jí bude vyhovovat, tedy například více kyselou či naopak zásaditou. Jednoduše takovou půdu navezete.

Tip: pergoly ke zdi domu

Buď pergola, nebo rostlina

Konečně je třeba popínavé rostliny volit i s ohledem na to, zda mají rády světlo, polostín, nebo nejlépe prospívají ve stínu. Takže máte dvě možnosti. Pokud trváte na tom, že chcete určitou rostlinu a nechcete se jí vzdát, musíte pergolu postavit tam, kde se jí bude dařit. Jestliže je ale prioritou místo, kde má pergola stát, potom budete muset naopak přizpůsobit volbu rostliny.