Někomu stačí k posezení na zahradě pouze lavička, nebo na trávníku rozložený zahradní nábytek. Většina lidí ale bude mít větší nároky. Zalíbí se jí posezení pod pnoucími květinami, které umožní pergola. Někteří lidé budou dokonce chtít zastřešené pergoly, aby o pěkné posezení nepřišli ani za špatného počasí.

Okolí domu musí tvořit estetický celekalu pergoly

Hotové pergoly, které vám umožní krásné posezení, se hodí do jakéhokoli exteriéru. Jde jen o to vybrat si tu správnou, která dokonale zapadne do celkového stylu vaší zahrady, bude ladit s vaším domem i jeho okolím. Vždy, když pořizujete jakoukoli další stavbu ke svému domu, chatě, či chalupě, nikdy nezapomínejte na to, aby všechno ladilo do jednoho celku. Uznejte přece, že rustikální dřevěná pergola na mohutných cihlových sloupcích bude v kontrastu s hypermoderní vilou s velkými prosklenými plochami působit divně.

Co si žádá orientální zahrada?

Proto i hotová pergola by měla ladit s okolím. V poslední době si řada lidí u nás upravuje okolí svého domu ve stylu japonské či jiné orientální zahrady. Podobné zahrady se hodí spíše k jednodušším moderním domům a vilám. U roubenky by vypadaly nepatřičně. Pokud chcete do moderní orientální zahrady pergolu, která sem bude dokonale pasovat, potom si vyberte pergolu orientální. Jaký je rozdíl mezi orientální pergolou a klasickou, tedy tradiční?

Zešikmené trámky tvoří charakteristický rys

Především jde o zásadní rys spočívající v tom, že příčné trámky pergoly jsou zešikmené, tedy jejich konce jsou šikmé. Do výřezů v hlavních trámech zapadají příčné trámky – to je další typický rys orientálních pergol. Uvidíte, jak budou ladit k orientálnímu stylu. Stačí jeden pohled na pergolu. Má-li konce trámků zakřivené vzhůru, pak máte jistotu, že máte tu čest s orientální pergolou. Konce trámků mohou vypadat různě, můžete si vybírat.