Málokterá stavba má tak dlouhou historii jako pergoly. Kdybychom řekli, že pergola je stará jako lidstvo samo, budeme trochu přehánět. Na druhou stranu je pravda, že tento druh staveb vystopujeme už ve starověku. Starověcí Římané si pergoly velmi oblíbili, i když ještě nešlo o hotové pergoly dnešního typu.

Staří Římané si zdobili vstup do domu rostlinami06122013533

Především velké usedlosti ve starověkém Římě využívaly pergoly jako objekty lemující příjezdovou cestu. Návštěva, která přijížděla, ať už na koni nebo povozem, tak poslední úsek cesty k domu absolvovala pod jakýmsi zeleným tunelem. Římané totiž milovali vistárie a růže a pergoly jimi hojně osazovaly. Ostatně, tento estetický prvek přetrvává dodnes. I v současnosti se pergoly stávají vstupem do domu. Na rozdíl od minulosti, teď se ale většinou používají zahradní pergoly.

Objekty vrostlé do skály

Velmi často se pergoly objevovaly v historických zahradách. Zlatým věkem byl v tomto ohledu romantismus v 19. století. Pergoly tehdy tvořil zákoutí určené k odpočinku a pnuly se po nich nejrůznější rostliny. V mnoha případech tyto pergoly stávaly na silných kamenných sloupech a budily tak dojem, že jsou součástí přírody, jakoby vyrůstaly přímo ze skály. Jindy se zase volily cihly, které navozovaly rustikální dojem.

Propojení se zbytkem zahrady

I dnes si můžete vytvořit pergolu, která bude budit zdání historizujícího objektu. Hotová pergola je totiž poměrně univerzálním objektem. Závisí na vás, kam a jak ji umístíte. Obecně se můžete řídit pravidlem, že dřevěné pergoly navozují spíše přírodní, romantický a rustikální dojem, kovové zase ladí s moderní architekturou. Můžete mít třeba dřevěnou či kovovou pergolu s popínavými rostlinami, která vytvoří ochranný deštník od branky až k vašemu domu. Případně může vytvořit propojení domu se zbytkem zahrady.