8.8.2017

Klasická zahradní pergola je velmi užitečným zahradním prvkem. Poskytuje přístřeší, když si chceme venku přečíst dobrou knížku nebo se pobavit s přáteli. Je však nutné se o ni i náležitě starat.


Dva typy


Pergoly se dělí na dva základní typy – hliníkové a dřevěné. O prvně zmiňované se v podstatě pečovat vůbec nemusí. V případě, že jsou od prachu či oprýskané blátem, bohatě je stačí omýt hadicí či jen přetřít hadrem. Jejich nevýhodou je ovšem kovový vzhled, který se nehodí do méně udržovaných zahrad, kde vegetace roste bez zásahu majitelů. Neladí však ani s dřevostavbami. Dřevěné pergoly jsou v tomto směru mnohem přizpůsobivější, ale je s nimi mnohem více starostí.


Pravidelná údržba


Dřevo jako materiál je velice kvalitní. Vždyť už se používá ke stavbám tisíce let a dodnes je to stále oblíbená surovina, i když ne už v takovém rozsahu. Problém však je, že dřevěné altány a pergoly mohou pod náporem slunečních paprsků a dešťových kapek bez náležité údržby velmi rychle zestárnout. Dřevo rádo osychá, kroutí se, podléhá hnilobě či dřevokaznému hmyzu. Aby se těmto následkům zabránilo, je nutné pergoly ze dřeva pravidelně natírat vhodnými oleji.


Správné počasí


Nátěry se nemusí aplikovat každý měsíc, zvláště u nové konstrukce, ale časté prohlídky jsou nezbytné. Při odhalení poškozené části je dobré před samotným nátěrem místo ošetřit bruskou nebo alespoň pilníkem na dřevo. Pergoly dřevěné, které jsou v zachovalém stavu, se doporučuje natírat dvakrát ročně, a to na jaře a s příchodem podzimu. Počasí by při tom mělo být ustálené. Neměl by foukat silný vítr a nemělo by být příliš horko. V opačném případě nemusí mít nátěr takový ochranný účinek.


Dekorace

I když nezbytnost ošetřování dřevěných pergol mnoho potenciálních zákazníků odradí, pořád se jedná o zboží, o které je velký zájem. Pergola ze dřeva totiž není pouhou funkční záležitostí, ale i dekorací, která dokáže pozvednout vzhled leckteré zahrady.