29.6.2017

Do zahrady patří také architektonické prvky jako jsou altánky, pergoly, i terasy a markýzy. Propojí interiér a exteriér a zvýší komfort bydlení.


Příjemný přístřešek

Dřevěné altány a pergoly nebo kryté terasy oceníte při stolování, dokreslí vzhled domu. Stolování bude mnohem útulnější. Můžete si vybrat z pestré nabídky modelů, tvarů, rozměrů i podle použitého materiálu. Vytvoříte tak velmi snadno obytnou zahradu. Velikost stavby pak přizpůsobte velikosti zahrady.


Místo pro stavbu

Terasa téměř vždy navazuje na zadní část domu, především pokud máte velké francouzské okno. Pro altán nebo pergolu zvolte místo, které je chráněno před zraky sousedů a není v místě, kde fouká silný nebo častý vítr. Bezvětří mohou zajistit také různé treláže a stěny.

 


Vycházejte z architektury domu

Pokud si vybíráte zahradní pergolu, altán či jinou stavbu, vždy vycházejte z architektury domu. Altán by měl korespondovat se stylem zahrady. Lze zvolit odlehčenou dřevěnou nebo ocelovou konstrukci. Co se týče tvaru, nejčastěji vybíráme čtvercové či obdélníkové stavby.


Přístřešek


Pergola je výrazně prostorový prvek architektury domu i zahrady. Má vlastní střechu i konstrukci, poskytne stín i ochranu před deštěm. Může být součástí domu i jako samostatně stojící objekt. Moderní pergoly se používají také jako přístřešek pro auto. Altány zase volíme jako samostatně stojící stavby v zahradě. Alternativou je pak prosklený pavilon. Altán může stát například u jezírka nebo rybníku, i v blízkosti jiných staveb. Ochrání vás před deštěm i rozmary počasí. Altán lze také vybavit grilem a nábytkem pro posezení.