21.6.2017

Zastřešení na zahradě hraje klíčovou roli hlavně na jaře, v létě a zkraje podzimu. Vytváří totiž ochranu proti ostrému slunci i dešti a tím nám tak umožňuje využívat venkovní posezení, i když zrovna nevládne příjemné počasí.


Pergola nebo markýza?

Levnější variantou zahradního zastřešení je kazetová markýza. Její výhodou je nejen nízká cena, ale i elegantní vzhled. Zde však všechny plusy končí. Střecha markýzy není nepromokavá, proto dokáže vytvářet pouze stín, ale jakmile začne pršet, je nepoužitelná. Navíc se nedá využít kdekoliv. Tělo markýzy musí být nainstalováno do zdi. Může tak fungovat pouze na terase či balkóně. Cenově méně dostupná, avšak mnohem efektivnější, je pergola. Ta může zastřešit jak terasu, tak například i sezení u bazénu, které se nachází dál od domu.


Přírodní vzhled

Nejběžněji se dá na zahradách narazit na dřevěnou pergolu. Dřevěná konstrukce se na takové místo hodí a je schopna perfektně doplňovat ráz okolí. Má však i své mouchy. Tou největší je trvanlivost. Může fungovat i celá desetiletí, ovšem s patřičnou péčí. Ta se sestává hlavně z pravidelných nátěrů ochrannými prostředky proti škůdcům i počasí. V prvních letech stačí provádět nátěry dvakrát do roka, ale jak jde čas, je nutné kostru pergoly natírat stále častěji.


Moderní kov

Násobně odolnější je zahradní pergola z hliníku. V podstatě není nutné se o ni jakkoliv starat. Bezúdržbovost je právě tím hlavním argumentem pro její koupi. Dnešní hliníkové pergoly už nevypadají tak kovově a je možné je umístit i do zarostlých zahrad, aniž by to vypadalo nepatřičně. Stále však nejsou použitelné jako zastřešení u dřevostaveb, kam se skutečně nehodí.


Minimální rozdíly v ceně

Pergoly jsou obecně dražší než markýzy, ale také poskytují mnohem více komfortu. Cenové rozdíly mezi pergolami ze dřeva a hliníku jsou zcela marginální. Více záleží na typu a velikosti konstrukce.