20.6.2017


Pergola patří po staletí mezi základní vybavení velké části zahrad po celém světě. Tato konstrukce svým uživatelům poskytuje úkryt před sluncem i deštěm a tím umožňuje využívat venkovní posezení i ve chvílích, kdy není počasí zrovna nejvlídnější.


Dva druhy materiálů


Odjakživa se pergola vyráběla primárně ze dřeva, ale v dnešní době se trendy mění a k výrobě se používá i hliník. Dřevěná pergola je sice stále oblíbená hlavně pro svůj naturální vzhled, ale její obliba klesá. Důvodem je nejen vyšší cena oproti hliníkové konstrukci, ale i nutnost o pergolu pečovat. Dřevo je potřeba pravidelně natírat, jinak začne měnit barvu nebo se rovnou loupat. Ochranné oleje nejsou zrovna nejlevnější a samotné natírání stojí hodně času. A to jsou další dva argumenty hovořící proti přírodnímu materiálu.


Běžné střechy


Ač se pergoly ve světě běžně užívaly, u nás začal jejich boom až s příchodem nového režimu na začátku devadesátých let. A nezkušenost v tomto oboru byla vidět. Pergola není totiž pouze kostra, ale i střecha. Po revoluci zastřešení pergol tvořily hlavně asfaltové lepenky či vzhledově nepříliš vábný sklolaminát. Až později se začal prosazovat polykarbonát, který byl už mnohem přijatelnější jak po estetické stránce, tak i po stránce odolnosti.


Rolovací střecha


Mezi nejpoužívanější střešní krytiny patří v současnosti bezpečnostní sklo. Je poměrně levné a zároveň pevné. Cenově o něco náročnější je pak rolovací střecha. Ta se může kdykoliv otevřít a umožnit tak průchod slunečních paprsků. Celý mechanismus je možné ovládat manuálně pomocí kliky nebo k tomu využívat dálkový ovládač. Rolovací pergola je moderním a plně funkčním doplňkem, který se hodí na každou zahradu.


Stěny


Současné pergoly se dají obohatit i o užitečné boční stěny. Jejich hlavním úkolem je bránit větru, aby dělal uvnitř pergoly nepořádek. Obvykle nejsou součástí konstrukce a musejí se přikoupit.