19.6.2017


Trávit léto na chalupě není pouze o stříhání trávníku ani o opravě plotu, ale i o pasivním odpočinku na čerstvém vzduchu. A k tomu patří i venkovní posezení.


Potřebujete zastřešení

Vytáhnout před chalupu stůl a několik židlí ale nestačí. Nemusíte pracně budovat podlahu, stačí na zem položit starý koberec, ale alespoň základní zastřešení v podobě pergoly byste si zařídit měli. Pergola není žádná složitá konstrukce a dá se s trochou umu a snahy vyrobit i svépomoci, ale pokud chcete mít celý stavební proces co nejrychleji za sebou, raději si kupte pergolu již vyrobenou. Není drahá a montáž rychle odsýpá. Zvláště, budete-li mít k dispozici jednoho či dva pomocníky.


Na chalupu pouze dřevo

Nejčastější surovinou, která se k výrobě pergol používá, je dřevo. Je tomu tak už celá staletí a během několika blízkých let se na tom nic zásadního nezmění. Navíc dřevěná pergola ke zdi se k chatce ohromně hodí. V nabídkových katalozích se ovšem můžete setkat i s pergolami z hliníku. Postrádají sice vkus a eleganci dřevěných konstrukcí, ale zase nepodléhají škůdcům ani stáří. Ty však u srubů a chatek nemají své místo. Nad jejich koupí uvažujte až v případě, kdy budete hledat zastřešení moderně laděné verandy.


Nejen šindel

Běžnou střešní krytinou pro dřevěnou pergolu je rozhodně šindel z asfaltu. Takováto střecha je pevná a odolná i nárazovým větrům či krupobití. Nejedná se ale o nic úžasného. Mnohem dál je rolovací pergola, jejíž střechu si můžete kdykoliv otevřít a zase zavřít. V létě je lepší mít střechu zavřenou neustále, ale na jaře, kdy ještě nejsou sluneční paprsky smrtící, je dobré se občas nechat nabít pozitivní energií ze sluníčka a po dlouhé zimě si prohřát kosti.


Dvě možnosti

Pergolu si můžete přimontovat rovnou k chaloupce a zastřešit verandu nebo ji situovat dál na zahradu a vytvořit si tak koutek nezávislý na stavení.