16.6.2017

Vybrat na zahradu vhodný typ zastřešení není tak jednoduché, jak by si mnozí možná mohli myslet. To by totiž nemělo pouze vytvářet stín, ale také chránit před deštěm.


Trocha historie

Je možné sáhnout po markýze z nepromokavé látky nebo se dát do pracného budování velkého altánu, ale nejrozumnějším řešením je pořídit si pergolu. Je cenově dostupná a zároveň velmi užitečná. Tato konstrukce není na zahradách žádným nováčkem. Používala se již mnoho staletí před naším letopočtem. Tehdy ale nesloužila jako kryt před deštěm, ale jen jako místo, kde se člověk mohl schovat před ostrým sluncem. Střechu pergoly se stíněním tvořila vinná réva či jiné druhy popínavých rostlin. V průběhu času se pak pergola transformovala až do dnešní podoby.


Svépomoci nebo z obchodu?

S trochou zkušeností si pergolu můžete postavit sami. Stačí si sehnat jen vhodný materiál, v tomto případě dřevo. Ale to je práce pouze pro zkušené truhláře, kteří mají s takovýmto typem staveb své zkušenosti. Pro obyčejné smrtelníky je lepší sáhnout po prefabrikované stavebnici z obchodu, která se dá složit mnohem jednodušeji a rychleji. Profesionálně vyrobená konstrukce nemusí být pouze ze dřeva, běžně se dá pořídit i hliníková pergola. Ta je naprosto bezúdržbová a má mnohem vyšší životnost. Navíc je k dostání za lepší cenu.

Tip: levná pergola ke zdi domu


Různé druhy střech

Stejně jako na samotné kostře záleží i na jejím zastřešení. To může být tradiční taškové nebo moderní. V současnosti se místo běžných střešních krytin často používají sklo, respektive polykarbonát. Velmi populární je i posuvné zastřešení. V jarních měsících můžete pod otevřenou střechou chytat bronz, ale v létě, kdy jsou sluneční paprsky mnohem intenzivnější, ji raději nechte zavřenou.


Ozdobný prvek

Pergola je nejen účelná, ale i atraktivní. Jedná se o estetickou stavbu, která dokáže architektonicky pozvednout celý areál zahrady. Je však potřeba vybírat uvážlivě. Ne každá pergola se hodí všude.