15.6.2017


Pergoly byly součástí zahradních komplexů odjakživa a dnes tomu není jinak. Většina typů se v současnosti prodává se zastřešením, ale i v dnešních dnech se setkáme i s pergolami otevřenými.


Zkrášlující složka

Hlavním důvodem, proč si lidé pořizují na zahradu pergoly dřevěné otevřené, jsou jejich estetické vlastnosti. Už jen samotná dřevěná konstrukce vypadá k světu, pokud se však nechá obrůst popínavými rostlinami, její krása ještě vzroste. Je to vhodné místo k posezení s přáteli i k relaxování o samotě. To v tomto případě lze pouze za hezkého počasí. Zeleň obrůstající kostru pergoly sice dokáže poskytnout ochranu před slunečním zářením, ale proti dešti je zcela bezbranná.

Tip: dřevěné pergoly z lepeného dřeva


I se střechou

Pergoly bez střechy se už pomalu stávají reliktem minulosti. Na vině je hlavně jejich nízká praktičnost. Daleko větší oblibu proto mají dřevěné pergoly a přístřešky k domu. Střecha je totiž to, oč tu běží. Díky ní se dá sedět venku i za silných dešťů. Málokdo si chce nechat zkazit sobotní venkovní grilování nebo oslavu narozenin jen kvůli absenci zastřešení. Jistým druhem kompromisu by pro někoho mohla být otevírací střecha, ale v tomto případě nejde ani tak o návrat k romantice jako o funkční prvek, díky kterému se lze opalovat i v pohodlí pod zastřešenou pergolou.


Dřevo se kazí

Důležitá není u pergol pouze střecha, respektive její nepřítomnost, ale také konstrukce. Dřevo totiž pod náporem slunečních paprsků a deště rychle stárne. Aby se tak nedělo, je potřeba se o pergolu dřevěnou náležitě starat. Nanášením ochranných nátěrů se vytvoří na konstrukci neviditelný filtr, který ji ochrání nejen před sešlostí, ale i před dřevokazným hmyzem. Chce to ale provádět nátěry poctivě a pravidelně.


Na zahradu se hodí vždy

Žádná větší zahrada by se neměla bez pergoly obejít. A není důležité, jestli jde o pergolu bez nebo se střechou. Oba typy na zahradu patří.