14.6.2017

Kvalitní zahradní nábytek na terasu musí být nejen pohodlný, ale měl by se vyznačovat i vysokou odolností. Proto se na zahradě používají sedací soupravy z plastu, umělého ratanu a vysoce kvalitního dřeva.


Exotická dřevina

Vysoce kvalitním dřevem se nerozumí smrk nebo buk. I ty se dají pro výrobu zahradního nábytku použít, ale ten obvykle nevydrží sloužit déle než pár sezón. Pro tyto účely je mnohem vhodnější pořídit si nábytek z teaku. Tato dřevina pochází z jihovýchodní Asie a v tamních končinách se používá hlavně ke stavbě lodí. Jedná se totiž o vysoce odolný materiál, který neničí slaná ani sladká voda, nepouští se do něj dřevokazný hmyz ani houby a dokonce na něj negativně nepůsobí ani sluneční paprsky.

Tip: dřevěné zahradní altány


Snadná údržba

Čím je starší, tím více je potřeba standardní dřevěný nábytek pod pergolu ze dřeva ošetřovat. U teaku tomu tak ale není. Jediným problémem může být změna jeho zabarvení. Běžně má stříbro-šedou barvu, ale vlivem klimatu může barva začít blednout. Jedná se pouze o kosmetickou záležitost, na vlastnostech teakového nábytku se nic nezmění. Navíc se tomu dá snadno zabránit, stačí jednou ročně nábytek preventivně natřít ochranným olejem. Můžete ale nechat věci přirozeně plynout a ponechat venkovní sezení zcela zešednout. Toto je běžná praxe například ve Velké Británii.


Může zůstat venku

Ani s uskladněním teakového nábytku si nemusíte dělat příliš velké starosti. Prostě ho nechte venku. A to klidně i přes zimní období. Nic se mu nestane. V opačném případě si pro jeho uskladnění zvolte větranou nevytápěnou místnost. Ideální je například garáž nebo zahradní domek, ale ani sklep není špatná varianta.


Vyšší cena

Za kvalitu se platí a teakový nábytek je vysoce kvalitním zbožím. Cena za stůl a čtyři židle se pohybuje okolo deseti tisíc. Pro honosnější posezení z teaku ale bude potřeba sáhnout do peněženky mnohem hlouběji.