13.6.2017

Pergola je praktickým a estetickým prvkem v zahradě. Pro dodržení její stability, kvůli materiálu i celkové pevnosti sloupků je potřeba dodržet správné proporce. Když ji dle plánu dokončíte, můžete ji bez obav vybavit nábytkem.


Dodržte proporce pergoly

Zahradní pergolu nejčastěji budujeme u odpočívadla. Může být stavebně propojena se stěnami domu, ale také jako samostatně stojící stavba. V případě, že pergolu postavíte mimo objekt, je potřeba k ní vybudovat také přístupovou cestu. Při jejím konstruování je potřeba dodržet rozměry. Výška musí být 220-250 cm. Nižší ani vyšší konstrukce nevypadá dobře. Šířka by neměla přesáhnout 3 metry. Důležitá je pevnost nosných sloupků.


Ideální materiál je dřevo

Pergolu lze vyrobit ze dřeva. Nosné sloupky dřevěné pergoly by měly mít rozměr 12x12 nebo 12x24 cm. Dřevo se přimontuje pomocí nerezavějících vrutů, před samotnou montáží by mělo být natřeno impregnací. Dalším řešením je kovová konstrukce, která vyvolává menší prostorový dojem.


Estetické řešení pro menší zahradu

Pergola je nejen prvkem drobné zahradní architektury, ale také velmi estetickým doplňkem menších zahrad. Zahradní pergola může sloužit jako opora popínavých rostlin či vinné révy. Proto impregnaci v tomto případě řešte skutečně šetrnými prostředky.


Vybavení pergoly

Aby byla pergola kompletní, vybavte ji zahradním nábytkem. Měl by odpovídat stylu zahrady i materiálu. Aby se vám sedělo či leželo pohodlně, opatřete nábytek odpovídajícím polstrováním či opěrkami. Využít můžete i moderní pohovky určené do exteriéru. Pergolu můžete zastínit velkým slunečníkem nebo markýzou. Užijete si tak dosyta příjemného letního dne.