23.5.2017

Pergola rozšíří obytný prostor s terasou, může plynule navazovat na dům.


Bez stavebního povolení

Pokud dřevostavba v podobě zahradní pergoly nepřesáhne zastavěnou plochou 25 m2 a výškou 5 m, pak není potřeba mít pro ni stavební povolení. V případě, že bude stát na hranici se sousedním pozemkem, je potřeba toto vykomunikovat se sousedem.


Nejen pro odpočinek

Oblíbené dřevěné altány a pergoly nám slouží pro odpočinek i společenské vyžití. Umístit bychom ji měli na klidnější místo, kde není větrno. Důležitým faktorem může být také dobrá přístupnost z domu, návaznost na kuchyň či obývací pokoj.


Upravené dřevo je stabilní

Zahradní pergolu postavíme nejčastěji z domácích dřevin jako je borovice, modřín nebo buk. Dřevo musí být za každé situace kvalitní, vybírejte si ověřeného výrobce. Upravené dřevo odolává hnilobě, dřevomorce a plísním. Pergolu je potřeba stavět na pozinkované patky, které odolají korozi a zároveň zabrání, aby dřevo vlhlo odspoda.


Zastřešení je důležité

U pergoly je pro nás důležitý vzhled a propustnost denního světla. U krytiny vybíráme takovou, která má dobrou ochranu vůči UV záření, je dostatečně pevná a odolná. Nejčastěji se na pergolu používá zastřešení z polykarbonátu. Chcete-li čistě přírodní materiály, pak se zastřešení vybírá v podobě rákosových či bambusových rohoží, obepínají se popínavými rostlinami, například vinnou révou, vistárií, hrachorem a dalšími.