22.5.2017

Mít na zahradě zastřešení je velká výhoda. Nemusíte se totiž trápit úvahami o rychlé změně počasí, když zrovna pořádáte zahradní večírek nebo si jen užíváte venkovního lenošení.


Patří na zahradu

Ideální volbou zastřešení je pergola, která původně představovala spíše ozdobný prvek než kryté venkovní posezení. Dnes je její primární funkcí zabránit dopadu otravných slunečních paprsků a dešťových kapek na její uživatele. To ale neznamená, že by pergola stále nehrála i estetickou úlohu. Hlavně dřevěná pergola se vyznačuje velkou elegancí. Dokáže povznést k výšinám i jinak fádní dvorek se špatně zastřiženým trávníkem. Jen je potřeba o ni trochu více pečovat a dopřávat ji pravidelné ochranné nátěry.


Samostatně stojící konstrukce

Většinou se pergola přimontovává ke stěně domu a vytváří tak zastřešení terasy, ale existují i samostojné typy, které lze postavit kamkoliv. Díky moderním zemním vrutům, které slouží k ukotvení malých i středně velkých staveb, k tomu není potřebný ani perfektně zarovnaný terén. Samostatně stojící dřevěná pergola se často umisťuje v blízkosti bazénů, ke kterým to může být hlavně na rozlehlých zahradách k domu daleko.


Kvalitní zastřešení

Kromě samotné kostry dělá moderní zahradní pergolu i střecha. Pořizovat si levné plechové krytí se pro dřevěnou konstrukci nehodí. Mnohem lepší je sklolaminát nebo polykarbonát. Tyto materiály mohou být čiré, ale také mohou světlo propouštět pouze v minimálním množství. V současnosti je trendy rolovací střecha, kterou lze ovládat pomocí kliky nebo dálkového ovládače. Tuto světelnou regulaci oceníte jak na jaře, kdy se vyplatí občas střechu otevřít a nabrat trochu vitamínu D, tak i v létě, kdy je lepší nechat zastřešení zavřené.


Dobrá cena

Není potřeba si z úsporných důvodů stavět pergolu svépomoci pouze z vlastních zdrojů. Ceny jsou v současnosti velice příznivé. Levnější typy se dají pořídit i okolo třiceti tisíc.