17.5.2017

Užívat si zahrady můžeme nejvíce v letních měsících. Grilování a zahradní večírky k létu prostě neodmyslitelně patří. Je však potřeba pro tyto akce vytvořit vhodné zázemí.


Podlaha a střecha

Většina venkovního sezení je situována před domem na verandě. Aby židle a stoly měly kvalitní podloží, je potřeba terasu zaopatřit podlahou. Obvykle se k tomuto účelu využívá zámková dlažba nebo dřevěné desky. I prostý kámen má ale co do sebe. Navíc se kamenná podlaha vyrábí poměrně snadno. Druhou nezbytnou součástí verandy by měla být střecha. Ta může být samonosná nebo může být nesena zahradní pergolou, co je tradiční zahradní konstrukce.


Vkusné dřevo

Odjakživa se pergoly vyráběly z kvalitního dřeva. Přírodní materiál je nejen dostatečně pevný, ale nechybí mu ani vkusnost. Dřevěná pergola vypadá dobře v jakémkoliv prostředí. Obzvláště se hodí k chatám či jiným druhům dřevostaveb. Střechu u tohoto typu pergoly by měly tvořit spíše tradičnější krytiny jako jsou pálené tašky či asfaltový šindel. Ty dokáží nejen zabránit průniku slunečních paprsků a dešťových kapek, ale navíc skvěle doplní rustikální vzhled přírodní konstrukce.


Moderní řešení

K modernisticky laděným stavbám je mnohem lepší přistavit pergolu z hliníku. Tento kov je v současnosti velice trendy a využívá se i při stavbě jiných typů konstrukcí. Hliník je extrémně odolný, nepodléhá stáří a je zcela bezúdržbový. Moderní pergoly vyžadují i moderní střešní krytiny. Střecha z polykarbonátu či sklolaminátu se v tomto případě hodí nejlépe. Specialitou je pak rolovací pergola, jejíž střecha se dá ovládat pomocí kliky či ovládače a otevírat a zavírat dle potřeby.


Postavte si ji sami

Kutilství je spolu se zahradničením a hučením na sportovce u televizních obrazovek jedním z největších koníčků českého národa. Pokud si troufáte a umíte to se dřevem, můžete si postavit pergolu sami.