15.5.2017


Máte na zahradě volné místo a nevíte co s ním? Pořiďte si pergolu. Je to vkusná a velice užitečná konstrukce, která dokáže perfektně splynout s okolím.


Různé stavební materiály

Pergoly nejsou na zahradách žádnými nováčky. Používají se už od nepaměti. Kdysi však plnily spíše estetickou úlohu. Využívaly se hlavně jako kostry, kterými prorůstaly popínavé rostliny. Dnes je situace jiná a pergolu si lidé pořizují hlavně k tvorbě stínu a ochrany před deštěm. Odjakživa bylo základním stavebním kamenem všech pergol dřevo, ale v současnosti jsou zcela běžné i ocelové a hliníkové konstrukce. Kov sice není tak reprezentativní jako dřevo, ale je zcela bezúdržbový, což je pro mnohé více než estetické vlastnosti.


Způsoby využití

Stinný zahradní kout se povětšinou využívá jako místo, kde se griluje a klábosí s přáteli. Pergola ke zdi ale může zastávat více funkcí. V zimních měsících, kdy se veranda obvykle nepoužívá, můžete pod její střechou skladovat palivové dříví. Chce to sice pár úprav, ale jde to. Také pro vůz je zahradní zastřešení ideální. Na rozdíl od garáže pak pod pergolou dobře proschne. Samonosné typy pak mohou krýt bazén před různými nečistotami jako je napadané listí.


Jak se staví pergola?

Sestrojení pergoly není žádná maturita. Pokud si tedy neusmyslíte, že si ji vyrobíte kompletně sami. Koupené stavebnicové pergoly se ale dají složit jedna báseň. Není potřeba mít stavitelské vlohy. Problémy může dělat až ukotvení. Nejběžněji se pro základnu používají betonové patky, ale ty nejsou zrovna ideální, zvláště nemáte-li s nimi zkušenosti. Pro laiky je mnohem výhodnější použít zemní vruty. Práce s nimi je jednoduchá i na nerovném terénu.


Pro lepší reprezentaci

Zatraktivnit zahradu se dá i jinak než vysázením okrasných květin. I hezké zastřešení dokáže udělat dobrý dojem. A je v podstatě jedno, jestli si pořídíte dřevěnou pergolu nebo variantu z kovu. Důležité je, aby souzněla s okolím a poskytovala přístřeší.