12.5.2017

Pergola rozšíří obytný prostor s terasou a velmi často plynule navazuje na dům. Pokud tato dřevostavba v zahradě nepřesáhne 25 m2 a výšku 5 m, nemusíte mít stavební povolení. Především jde o komunikaci se sousedy, zvláště pokud stavba hraničí s jejich pozemkem.


Pergoly jsou oblíbené

Pergoly jsou oblíbené. Umí posloužit jak k odpočinku a společenskému vyžití, ale také jako opora pro květiny. Umístit bychom je měli do místa, kde není větrno a neruší nás hluk z ulice či sousedé. Pro někoho je pak důležitá přístupnost z domu.


Kvalitní dřevo

Pergola ze dřeva se staví nejčastěji z tuzemských dřevin jako je smrk, borovice, modřín nebo odolnější buk a dub. Dřevo musí být vždy kvalitní, od prověřeného dodavatele. Použití tepelně upravovaného dřeva podstatně zvyšuje jeho životnost.


Zastřešení

Dřevěné altány a pergoly vyžadují klasické zastřešení, kdy je důležitý vzhled a propustnost světla. Tu ovlivňuje zvolený materiál a jeho zbarvení. Důležitá je také životnost krytiny, ochrana vůči UV záření, způsob údržby i pevnost a odolnost. Na pergoly se často používají polykarbonáty, ondex a sklolaminát.


Boční stínění

Kromě střechy je důležité i boční stínění. Poslouží vám například bambusové rohože, rošty s výpletem nebo zelené truhlíkové stěny. Pergolu lze pořídit jako hotovou stavebnici, se kterou si šikovný kutil poradí velmi jednoduše. Jednotlivé prvky lze různě kombinovat a vybudovat tak terasu dle svého vkusu. Boční stínění lze vyřešit i dodatečně.