11.5.2017

Pergola je nejen ozdobným prvkem zahrad, kaváren či restaurací, ale plní i funkci stínění a zastřešení.

Jednoduchá kostra

Na rozdíl od altánu je kostra pergoly poměrně jednoduchá a její stavba tak mnohem jednodušší. Zahradní pergola může mít dvojí umístění. Jednak může stát samostatně, ale mnohem častějším řešením je přimontování ke stěně budovy. Nejde jen o vyšší stabilitu, ale i o fakt, že si většina lidí přeje zastřešení terasy a realizace tohoto způsobu je mnohem jednodušší. Pergola ale sama o sobě nemusí za každou cenu fungovat jako ochrana před deštěm. Prapůvodní typy byly naopak otevřené a jediné krytí tak mohly tvořit popínavé rostliny.


Pouze před sluncem

I když i dnes se občas používají pergoly zastřešené rostlinami, stín se dá vytvořit mnohem levněji a hlavně snáze. Například pomocí markýzy. Lišta s výsuvnou markýzou se nainstaluje do stěny těsně na pergolu a v případě potřeby se vysune. Pergola a přístřešek ke zdi tak vytvoří takřka jednolitý celek. Je ale potřeba si uvědomit, že plátno z markýzy nezaručuje, že zůstanete v suchu. Funguje pouze jako sofistikovanější slunečník. Pokud nechcete při posezení s přáteli promoknout, rozhodně si zvolte jiný typ zastřešení.


Moderní střechy

Střechu pergoly může klidně tvořit i plech, ale není to příliš vkusný materiál, který navíc při srážkách vydává pro mnoho lidí nepříjemné duté zvuky. Mnohem lepší je sáhnout po průsvitných materiálech, například po sklu. To je pochopitelně tvrzené, jinak by neodolalo prvnímu většímu krupobití. Prosluněnou terasu si můžeme užívat v brzkých jarních měsících či při začínajícím podzimu. V létě ale bývají sluneční paprsky velice agresivní a tak je vhodné vybavit skleněnou střechu i žaluziemi.


Chrání i před větrem

Nové typy pergol z hliníku dovolují navíc i instalaci postranních stěn. Ty cloní jak větru, tak i bočnímu dešti. Stěny nejsou nijak drahé, proto byste si na ně neměli vzpomenout až ve chvílích, kdy vám vítr začne shazovat nádobí ze stolu, ale koupit byste je měli rovnou i s pergolou.