10.5.2017

Typickými stavbami římského impéria byly atria. Cílem bylo propojení obytného prostoru a přírody. Jde o místnost pod širým nebem. Půdorys můžete přizpůsobit prostorovým možnostem vaší zahrady.


Ideální je ohraničený prostor

Využít pro budování atria můžete již postavené opěrné zídky. Vchod do atria by měl být veden rovnou z domu. Naproti vchodu může mít jezírko nebo fontánu. Zasadit zde můžete do kamenných nádob citronovou trávu, levanduli či šalvěj. Patium by mělo být kryto dřevěnou pergolou, která přejde ke krbovému posezení.


Jak na podlahu

Nejprve je potřeba zpevnit podlahu, na to lze použít přírodní kámen, ideálně pískovec nebo čedič. Použít můžete obyčejný beton nebo dlažbu dle svého vkusu i možností. S dlažbou by měly ladit kamenné nádoby, které dotvoří celkový ráz atria. V případě potřeby můžete zajistit vstup do patia schůdkem. Nezapomeňte počítat s umístěním krbu a dřevěné pergoly.


Jakou květenu?

I atriovou okrasnou zahradu tvoří především květiny. Vzhledem k malému prostoru je výběr omezen na menší keře a okrasné keře. Osadit můžete popínavkami také pergolu. Rostliny podtrhněte pomocí kompozice. Můžete je rozmístit v nádobách po ploše atria geometricky. Nezapomeňte na voňavé bylinky, typický je vavřín. Dařit se zde bude olivovníku, granátovníku nebo fíkovníku. Pozor však na chladné počasí.


Jaké doplňky zvolit?

Důležitým prvkem je voda. Podle velikosti zde můžete mít malé jezírko nebo kamennou fontánu. Pořídit se dají repliky římských fontán s antickými plastikami. Nepřehánějte to s výzdobou, méně znamená více. Poblíž fontány umístěte také lavičku pro příjemné posezení. Nezapomeňte ani na krb.