9.5.2017

Veranda je hlavně v létě hojně využívaným místem, kde se lidé schází s přáteli a klábosí. Tuto pohodu však mohou snadno narušit nepříjemné sluneční paprsky. Těm se dá účinně ubránit, stačí si pořídit markýzu.


Nosný profil

Pokud chcete na zastínění verandy šetřit, zvolte si markýzu bez nosného profilu. Jedná se o nejlevnější variantu. Cena není její jedinou výhodou. Má rovněž nižší hmotnost a snadno se instaluje. Problémem však může být její velikost. Střecha takovýchto markýz obvykle nedokáže zakrýt příliš mnoho prostoru. Proto se využívají hlavně na balkónech a menších verandách. Pro zastínění většího plácku budete muset vzít markýzu s nosným profilem. Sice si připlatíte, ale nebudete se muset obávat toho, že střecha pokryje pouze část prostoru, který chcete uchránit před sluncem.


Otevřená a kazetová

Otevřená markýza je mnohem náchylnější k poškození, jelikož není krytá střechou. To se dá vyřešit tím, že ji umístíte pod již existujícím zastřešením, třeba na balkóně. Pro verandy ale není příliš vhodná. Je-li nad verandou střecha, nemá pak už příliš smysl pořizovat si markýzu.Častěji se používají pro hliníkové pergoly. Kazetová markýza je ukrytá v kazetě, která ji chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami a je tudíž daleko odolnější než otevřený typ. K tomu navíc vytváří mnohem lepší estetický dojem.


Způsoby ovládání

Ovládání markýz může být trojí – manuální, elektrické s vypínačem a na dálkové ovládání. Manuální znamená točit klikou. To je vhodné hlavně pro menší markýzy. V případě větších typů je dobré pořídit si posilovač navíjení. Ovládání celého mechanismu pomocí vypínače je samozřejmě mnohem jednodušší. Člověk se nenadře. Nejlepší možností je ale pořídit si speciální dálkový ovladač. Díky tomu lze markýzu stáhnout či roztáhnout i z větší dálky.


Hlavně proti slunci

Markýzy jsou vhodným doplňkem balkónů i verand. Mějte však na paměti, že se jedná o pouhá stínidla. Chcete-li ochranu i proti dešti, kupte si pergolu.