5.5.2017

Stínění interiéru můžeme zařídit i jinak než pouhou instalací žaluzií. Venkovní rolety jsou v tomto směru o dost účinnější, využijete je také na pergolách. Navíc oplývají vlastnostmi, které běžné žaluzie postrádají.


Před oknem

Venkovní rolety se nejčastěji vyrábí z hliníku a jak je z názvu patrné, neinstalují se v interiéru, ale před oknem. Nejlepší je zahrnout rolety do stavebního plánu. Jejich instalace je pak mnohem jednodušší. Tento typ stínění ale není vhodný jen do novostaveb, může si ho objednat každý. Jen je potřeba se smířit s předokenním boxem, který by byl za příznivých okolností umístěn do překladu nad oknem. I tak se ale nejedná o žádný velký architektonický zásah a celá konstrukce dokáže se zbytkem domu dobře splynout.


Nesporné výhody

Oproti interiérovým žaluziím mají venkovní rolety řadu výhod. Jejich kvality se projevují v létě i v zimě. Když je chladno, dokážou rolety bránit únikům tepla ven. Pokud jsou často zatažené, dá se zabránit až 30% ztrátám tepelné energie. Opačně to ale funguje také. V tropických vedrech stačí mít roletu spuštěnou celý den dole. Funguje to skoro tak dobře jako klimatizace jen bez zbytečné spotřeby elektrické energie. Rolety poslouží také jako boční stínění pergoly a přístřešku ke zdi domu.


Moderní rolety

Velmi užitečné jsou i screenové rolety. Ty poskytují ze všech typů stínění největší soukromí. Vyrábí se ze skelného vlákna kombinovaného s PVC. Díky tomu jsou zvenčí zcela neprůhledné, ale zevnitř přes ně můžete v klidu pozorovat dění na ulici. I když se jedná o poměrně tenkou látku, dokážou zachytit venkovní prach, hmyz a v případě nutnosti i kroupy. Je možné je mít zatažené i při otevřeném okně.


Vyšší cena

Venkovní rolety jsou nesporně dobrou investicí. Dokážou v interiéru vytvořit dokonalou tepelnou pohodu v každém ročním období. Jsou sice dražší a jejich instalace je komplikovanější než u tradičních žaluzií, ale tento systém stínění se vám během prvních dvou zim zaplatí.