28.4.2017

Do zahrady vybíráme rostliny, ale materiál na dláždění chodníků, stavbu terasy či pergoly, už tak důležitý pro nás není. Se špatně zvolenými variantami můžeme výsledný dojem ze zahrady pokazit.


Zapomeňte na levné varianty z výprodeje

Také patříte mezi ty, kdo brouzdá po výprodejích, kde nakoupíte dlažbu za zlomek ceny, zahradní nábytek nebo si koupíte méně kvalitní hliníkovou pergolu? Můžete se pak dočkat toho, že vaše terasa září všemi barvami, chodník v zahradě, který na ni navazuje, je odlišný a vedle dřevěného altánu stojí plechový zahradní domek.


Berte ohled na dům

Chcete-li, aby vaše zahrada vypadala dokonale, při budování zahrady berte ohled na vzhled a fasádu domu a na použité materiály. Pokud máte dům obložený kamenem a pořídíte si nevzhlednou dřevěnou pergolu, nebude to vypadat hezky. Nekombinujte přírodní materiál s imitací.


Na malé zahradě je vše vidět

Velký pozor si dejte při zařizování malé zahrady. Na malém prostoru je každá nepatřičnost a nesoulad vidět okamžitě. Nepoužívejte zde více než dvě kombinace materiálů, například zvolte kamennou terasu s pergolou z hliníku. Rozhodně na malé terase neexperimentujte.


Jak kombinovat barvy?

Problém vzniká nejen při překombinování materiálů, ale také barev. Při výběru je potřeba volit také vhodné rostliny a dřeviny, které ovlivní celkový vzhled zahrady. Barevná cestička se hodí k zeleným keřům, v okolí barevných květů bude vypadat velmi abstraktně. U odpočinkových ploch a zahradního posezení volte jednoduché materiály i barvy, které budou vzájemně ladit. Pokud si nevíte rady, nebojte se oslovit zahradního architekta.