24.4.2017

Zařídit si na zahradě koutek, který nebude sloužit pouze k chytání bronzu, ale i k posezení s přáteli, nemusí být pracné ani drahé. Stačí pouze vědět jak na to.


Lepší než altány

Tou nejjednodušší možností, kterou si lze zvolit, je prostě roztáhnout deku pod rozkvetlou jabloní. Realizace je jednoduchá a o ceně se není třeba bavit vůbec. Ale tohle funguje pouze za hezkého počasí. Pokud navíc chcete podnikat akci většího rozsahu, měli bystě vědět, že více než dva lidé se na jednu deku standardních rozměrů nevejdou. Chce to mnohem sofistikovanější řešení. Když už venkovní posezení, tak i se střechou. Nabízí se tradiční altán, ale ten je drahý a jeho stavba časově náročná. Mnohem lepší je pořídit si pergolu.


Finančně nenáročné typy

Každý, kdo se už o zahradní pergoly trochu zajímal, jistě ví, že se dají pořídit draze, ale i za slušné peníze. Když nepočítáme nehezké plastové verze, dřevěné pergoly jsou cenově nejdostupnější. Nečekejte ale konstrukci na míru, za tu byste dali nesrovnatelně více. Jedná se o prefabrikované typy pergol, které se montují svépomoci. To může leckoho odradit, ale vězte, že zas takový horor to přece jen není. Pergoly se dnes dodávají v podobě jednoduchých stavebnic, které se dají složit během jediného dne.


Jsou atraktivní

Ač se lidé často konstrukcím ze dřeva vyhýbají, hlavně kvůli nutnosti pravidelných nátěrů, v jednom se shodují – vypadají dobře. Zastřešení z přírodních materiálů tedy nejenže plní svou ochrannou funkci, ale vyvolává i pozitivní estetický dojem. Dřevěnou pergolu ke zdi bystě měli ovšem vybírat mnohem uvážlivěji než pergolu samostatně stojící. Uvědomte si, že po připevnění ke stěně se stane nedílnou součástí domu, který by měla po architektonické stránce doplňovat, ne se s ním prát.


Porada s profesionálem

Nejste si jisti, jestli vámi vybraná pergola bude k domu pasovat? Stačí se poradit s expertem. Většina prodejců vám dokáže dobře poradit a u těch, kteří ne, nenakupujte.