20.4.2017

I když to venku tak nevypadá, léto se blíží a s ním i běžné letní radovánky. Mezi ně nesmí chybět ani posezení venku s přáteli v hospůdce nebo doma na verandě.


Zastřešení je nutné

Bohužel, léto není pouze o slunci, ale i o přeháňkách a bouřkách. Abyste nemuseli vyklidit pole pokaždé, když začnou z nebe padat dešťové kapky, musíte si opatřit pergolu. Tento typ zastřešení dnes využívá každá venkovní restaurace, hostinec i hospůdka. A je velice rozšířen i na soukromých zahradách. Obvykle se používají konstrukce ze dřeva, ale své fanoušky mají také levné hliníkové pergoly. O ty sice není potřeba jakkoliv pečovat, ale kovový vzhled nemusí být atraktivní pro každého. Zato stavbu ze dřeva ocení snad každý.


Stačí betonové patky

Dřevěné pergoly se hodí stejně dobře k pitoresknímu domečku i k modernímu stavení. Proto by měl být přírodní materiál volbou číslo jedna. Pokud si chcete doma udělat zastřešené venkovní posezení, měli byste vědět, jestli má být součástí verandy nebo ho chcete situovat dál na zahradu. Dřevěná pergola ke zdi je pevnější, jelikož využívá i opěrnou zeď, ale vše nakonec závisí na správném ukotvení. K tomu bohatě stačí betonové patky, do který se konstrukce upevní šrouby.


Pro popínavé rostliny

Speciálně zahradní pergoly nemusí fungovat pouze jako kryt před deštěm. Hlavně v dobách minulých byly pergoly mnohem vzdušnější. Postrádaly totiž střechu, respektive tu tvořily různé druhy popínavých rostlin. Takové stavby samozřejmě nechránily před deštěm, ale fungovaly pouze jako sluneční bariéry. Dnešní pergoly s pevnou střechou jsou mnohem více podobné altánům.


Jsou hned hotové

Dřevěnou pergolu si může vytvořit i zručný amatérský řemeslník, ale pokud tyto schopnosti postrádáte, pořiďte si již hotovou konstrukci. Tu je samozřejmě nutné ještě dát dohromady, ale to je záležitostí pár hodin lehčí práce.