19.4.2017

Zahrada je důležitou součástí každého rodinného domu. Měla by poskytovat majiteli místo, kde může trávit volný čas. Nesmí zde chybět pergola, díky které lze snadno relaxovat.


Pergoly znali už naši předci

Pergoly nejsou žádnou horkou novinkou. Byly hojně využívány již dávno tisíce let před našim letopočtem. Pergoly v parcích a zahradách plnily především okrasnou funkci. Podpíraly především břečťan, vinnou révu a vistárie. Zarostlé pergoly zvaly kolemjdoucí k odpočinku. Pergolu si nepleťte s altánem či markýzou. V základu nejde o zastřešenou konstrukci, i když se stále více objevují.


Příjemné místo pro odpočinek

Pergola poskytne příjemnou ochranu před slunečními paprsky. Vhodně zvolené rostliny a doplňky jako je zahradní nábytek, z ní vytvoří příjemné místo pro odpočinek. Zahradní pergolu si vyberte s ohledem na její využití. Pergola může stát samostatně, být součástí garáže či stěny domu. Nejvhodnějším materiálem je dřevo.


Dřevěná pergola

U nás nejčastěji uvidíte dřevěné pergoly ke zdi vyrobené z jehličnatých stromů, borovicového dřeva, ale i pevného dubu či buku. V poměru cena a výkon nejlépe vychází pergoly vyrobené z jehličnanů. Dubové a bukové pergoly jsou velmi pevné, ale jsou také velmi drahé.


Jednoduché a přesto nápadité

Vzhled pergoly by měl korespondovat se vzhledem domu. Nízký dům s menší zahradou bude vyžadovat menší konstrukci, u složitější stavby se pergola se složitější konstrukcí rozhodně neztratí. Hotovou pergolu pořídíte jako jednoduchou stavebnici, kterou snadno smontujete ve dvou lidech. Dřevěnou stavbu neumísťujte přímo k zemi, aby nevlhla a nezačala uhnívat. Použijte betonové patky s držákem, do kterých pergolu ze dřeva ukotvíte.