18.4.2017

Stavbou pergoly dodáte zahradě romantický nádech. Navíc vytváří příjemné zastínění ve slunečných dnech.


Pergola do zahrady

Dřevěná pergola má v zahradě především funkční charakter. Umožní vám pobyt na zahradě i v případě horkých dní, protože umí vytvořit příjemné zastínění. Většinou se vyrábí ze dřeva se samonosnou konstrukcí. Zastřešit pergolu můžete polykarbonátem či lexanem. Dřevěná pergola se hodí do klasické zahrady i k novostavbě.


Pergolu přizpůsobte vzhledu domu

Výběr materiálu zahradní pergoly či jejich doplňků, podřiďte vizáži domu a celkové filozofii zahrady. Typicky jižanský vzhled docílíte použitím masivního dřeva nebo stavbou kamenných sloupků. Romantickou pergolu docílíte stavbou kovové konstrukce. Pergoly lze snadno přizpůsobit i moderní architektuře.


Jaké dřevo na stavbu pergoly?

Dřevěná pergola stavebnice vám umožní postavit pergolu z jakéhokoliv typu dřeva. Nejčastěji se používá dřevo smrkové nebo dubové. Dřevo však musí být chráněno impregnací před škůdci i hnilobou. Pergolu si můžete nechat vyrobit na míru nebo si koupit jako hotovou stavebnici. Vybrat si můžete z celé řady modelů. Pergola opatřená markýzou či roletou vám poskytne dokonalý stín i v pravé poledne.


Jak pergolu ukotvit?

V případě, že není dřevo na pergolu chráněno impregnací, je jeho největším nepřítelem samozřejmě voda. Nosné hranoly se nesmí dotýkat půdy. Tento způsob vám umožní kotvení pomocí patek, které mají antikorozní úpravu. Pergolu můžete ukotvit také pomocí zemních vrutů. V místech, kde fouká silný vítr, je lepší pergolu ukotvit do H profilu, který je uložen do betonu. Impregnované dřevo můžete umístit přímo do země.