13.4.2017

Grilování na zahradě je příjemnou aktivitou na jaře a hlavně v létě, kdy k tomu panují nejvhodnější podmínky. Dobré počasí se ale může rychle změnit a venkovní zábava snadno přejít do bezhlavého úprku před deštěm. A proto je dobré přemýšlet nad zastřešením.


Vyřeší to střecha

Potíže tohoto charakteru dokáže vyřešit pergola. Tu si můžete objednat na míru nebo si ji sestavit sami. Stačí si pouze zakoupit prefabrikát. Zahradní pergoly se dají smontovat poměrně snadno. Můžete tuto činnost vykonávat s kamarády nebo v rodinném kruhu. Nejsou k tomu potřebné žádné speciální znalosti ani nástroje. Ve většině případů bohatě postačí držet se manuálu a šroubováku. S trochou snahy můžete mít zastřešení za pár hodin hotové.


Samostatně nebo u domu

Před samotnou koupí je důležité si rozmyslet, zdali má být pergola součástí domu nebo si přejete pořídit si samostatnou stavbu. Zahradní pergoly, které se nepřipojují k budovám, se musí řádně ukotvit do betonových patek, aby vám konstrukce nespadla při prvním silnějším větru. Ani zastřešení terasy nemůže stát bez jištění, ovšem dřevěná pergola ke zdi má tu výhodu, že ji podporu navíc nabízí i dům.


Starost o dřevo

Dřevo je stále nejoblíbenějším stavebním materiálem a platí to i v případě pergol. Dřevěné pergoly však mohou podléhat různým škůdcům nebo chřadnout pod náporem ostrých slunečních paprsků. Pravidelné nátěry by vás těchto starostí měly zbavit. V případě, že objevíte místo, které se odlupuje nebo bledne, měli byste přikročit k obrušování poškozeného úseku. Ten je pak potřeba znovu natřít ochranným nátěrem.


Levné řešení

Pergoly nejsou cenově nedostupné a dají se pořídit vcelku levně. Jen musíte počítat s tím, že se jedná o stavebnicové typy, které je potřeba dát nejdříve dohromady. Jeden den by ale k montáži měl hravě stačit.