7.4.2017

Stavíme-li pergolu svépomocí, můžeme se dopustit chyby. Jaké jsou časté chyby?


Nesprávný materiál

Jednou z nejčastějších chyb je špatně zvolený materiál. Mezi nejčastější materiál využívaný ke stavbě pergoly je dřevo. Nehodí se však na stavbu každé pergoly. Největší chybou je zvolit jedlové dřevo, které se špatně opracovává. Lepší volbou je využít smrkové, borovicové nebo bukové či dubové dřevo.


Nesprávné zastřešení pergoly

Nesprávné zastřešení zahradní pergoly je další nejčastější a dost závažnou chybou. Zastřešení pergoly by mělo zajistit pergole dostatek světla tak, aby nás neoslňovaly sluneční paprsky. Zastřešení rovně nesmí zatěžovat konstrukci pergoly, která nemusí jeho váhu unést. Z hlediska lehkosti a odolnosti je ideální střešní krytina na pergolu polykarbonát.

 

Špatná technologie při stavbě pergoly

Pergola je zahradní stavba, která rovněž vyžaduje správný postup při výstavbě. Důležitou roli zde hrají zvolené kotvící prvky, jednotlivé spoje i samotný podklad zahradní pergoly. Pokud si nejste jisti, jak na stavbu pergoly, raději se obraťte na odborníky, kteří vám pomohou vybrat správné řešení pro vaši zahradu. Špatně zvolený základ je štěrk či hlína. Pergola by měla mít kvalitní betonovou základnu, která udrží pergolu stabilní.


Další časté chyby

Ve snaze ušetřit využívají lidé nedostatečně silné trámky a sloupky. Problém může nastat za silného větru nebo při deštivém počasí a velkém množství sněhu, kdy se pergola může okamžitě zhroutit. Je narušena její pevnost a stabilita. Lidé často také šetří na impregnaci. Obyčejný lak na dřevo nedokáže pergolu ochránit před hmyzem a dřevokaznými houbami, rovněž nechrání pergolu dlouhodobě.