6.4.2017

Užívat si možností verandy většinu měsíců v roce je možné, chce to ovšem mít zastřešení. Krytí před deštěm dokážete vytvořit nejen pomocí plechového plátu připevněného ke zdi, ale zvládne to i pergola.

 

Kvalitní materiál

Jedná se o konstrukci, kterou si lze doma vytvořit svépomoci. Pokud se ovšem na stavbu necítíte, je lepší koupit si pergolu v obchodě. Nemusí jít o extra drahou záležitost, řiďte se svými možnostmi. Nejlevnější verze pergol se vyrábějí z plastu, což není zrovna materiál, o který je velká sháňka. Mnohem sympatičtěji působí dřevěné pergoly a přístřešky k domu. Dřevo je atraktivní materiál nejen pro svou odolnost, ale i vzhled.


Nezbytná starost

Volba přírodního materiálu s sebou nese ale i určitě starosti. O pergolu dřevěnou se totiž musíte starat. Není to sice mimino, kolem kterého je nezbytné běhat dnem i nocí, ale minimálně dvakrát ročně je potřeba provést pravidelnou údržbu. Ta se skládá hlavně z preventivních nátěrů. Ty by měly odradit nejen hmyz milujícího hodování na dřevěných materiálech, ale také by měly zajistit ochranu před slunečními paprsky. V případě nutnosti je nezbytné poškozené plochy obrousit.


Pro rostliny

Existují i pergoly, které slouží pouze jako základna pro popínavé rostliny. Nejsou vybaveny žádným zastřešením, nezastávají tedy funkci krytu proti dešti. Pergoly dřevěné otevřené ale můžete využívat jako obranu před ostrými slunečními paprsky. Proto je ale nezbytné nechat hustě prorůst celou kostru vegetací, hlavně pak její vrch. Hlavně v letních měsících toto útočiště poskytující stín oceníte.


Více druhů

Pergola může existovat v mnoha provedeních, některým druhům chybí dokonce i střecha. Tu může ale částečně nahradit popínavá flóra, která sice nemůže zadržet dešťové kapky, ale proti slunci funguje jako přirozený živý štít. Popálenin od slunce se tak bát nemusíte.