4.4.2017

Domácí venkovní posezení je jistě velká přidaná hodnota, která se zúročuje hlavně v jarních a letních měsících. Užívat si možnosti terasy lze ale jen v hezkém počasí, tedy pokud není chráněna střechou.


Proti nešvarům počasí

Pokud máte před domem terasu, měli byste uvažovat o zastřešení, třeba pomocí pergoly se stíněním. Déšť ani sluneční paprsky nemají v takovém případě šanci se prosadit. Stačí si vybrat kvalitní střešní krytinu. V současnosti se již neprodávají pouze tašky z betonu, moderní typy zastřešení dnes mají podobu skla. To je samozřejmě zdvojené, aby dokázalo odolat i silnému krupobití. V případě potřeby lze sklo zaopatřit i roletou. Ta se může ovládat manuálně nebo pomocí ovládače, který řídí malou pohonnou jednotku zabudovanou přímo v konstrukci.


Nemusí se udržovat

Před koupí byste neměli přemýšlet pouze nad zastřešením, ale i nad materiálem kostry. Z bezúdržbových materiálů je nejvhodnější kov. Může se jednat o ocel, ale k rodinným domkům se hodí více hliníková pergola. Tento kov vyniká nejen vysokou odolností, ale také působí i velice elegantně. Stavba nepotřebuje žádné ošetřování v podobě nátěrů či dokonce obrušování. S přibývajícími léty nemění barvu a nechřadne ani žádným jiným způsobem.


Zapuštění do země

Pergola není pouhým zastřešením terasy, může se jednat o stavbu na svých vlastních nohách. Ty se ale musí nejdřív pevně ukotvit, pokud možno v betonovém základu. Samostatná pergola lépe vynikne na velkém pozemku než na malé zahrádce. Pokud tedy neplánujete venkovní posezení pouze pro dva.


Kout pro relaxaci

Využijte možnosti terasy úplně na dřeň. Opatřete ji zastřešení a mějte většinu měsíců v roce krytý kout na čerstvém vzduchu, kde se dá klábosit s přáteli, grilovat či se jen tak válet na lehátku a pozorovat okolí. Například taková pergola ke zdi domu vám v tomto směru poslouží více než dobře.