3.4.2017

Letní měsíce jsou obvykle ve znamení dovolených. Není ale potřeba navštěvovat vzdálené krajiny. V létě si můžete dostatečně odpočinout i před vlastním prahem, zvláště, vlastníte-li větší zahradu.


Odpočinek na zahradě

Mít velkou zahradu neznamená pouze hodně práce, ale i rozlehlý prostor, který se dá využívat k zábavě a relaxaci. Za hezkého počasí se tak můžeme koupat v bazénu, hrát si s dětmi nebo pořádat večírek pro přátele. Krásně nemusí být ale pořád, předpovědi počasí mohou být často nepřesné a tak se může snadno stát, že bujaré veselí přeruší déšť. To hned nemusí znamenat rychlý ústup do útrob domu, suchou půdu pod nohama můžete najít i pod pergolou.


Měla by mít střechu

I když se dnes ve velkém používají i hliníkové konstrukce, pergola dřevěná je pořád velice populární. Dřevo má totiž tu vlastnost, že je schopno splynout takřka s každou architekturou. Dřevěné pergoly a přístřešky k domu se hodí k moderním i starším budovám. Esteticky doplní chaty a chaloupky a bez potíží je můžete umístit i na svou zahradu. Kov má sice výhodu v dlouhé životnosti a nulových požadavků na údržbu, ale nepůsobí tak příjemným dojmem jako přírodní materiál.


Beze střech

Pergoly nemusí za všech okolností fungovat pouze jako zastřešení. Existují totiž i pergoly dřevěné otevřené. Nedokáží vás chránit před prudkým deštěm, ale pokud je necháte obrůst popínavými rostlinami, mohou alespoň zadržet pár dešťových kapek či vytvořit chladivý stín. Kromě toho se jedná i o pastvu pro oči. Dobře ošetřovaná pergola se správně zvolenými rostlinami je klenotem každé zahrady.


Vhodný doplněk

Běžná dřevěná pergola se stříškou je nejen užitečným prvkem, který vás ochrání před nepříznivým počasím, ale při vhodném výběru se může jednat i o estetickou součást pozemku. Z nezastřešených verzí sice není užitek tak výrazný, ale dokonale to vynahrazují svým vzhledem.