Pergoly jsou oblíbené multifunkční stavby, které nám poskytnou příjemný prostor pro odpočinek. Jak pergolu vhodně zastřešit?


Zastínění pergoly z celé strany nebo jen z jedné?

Nejlepším řešením je zastínit pergoly a přístřešky ke zdi domu z té strany, kde fouká nejvíc vítr. Kvůli dešti je důležité pergolu také zastřešit. Odpadnou vám starosti, když máte na zahradě oslavu a začne pršet nebo vám vítr shazovat věci ze stolu.


Zastínění pergoly proti větru

Než si vyberete čím pergoly dřevěné zastíníte, je potřeba mít představu, zda bude zastíněna z boku nebo z vrchu. Důležité je, z čeho je pergola postavena a k jakým účelům nám slouží. Pokud v ní máte gril zastíníte ji pouze částečně.


Stínění boční

Nejčastěji se pergoly hliníkové zastiňují z boku, jako ochrana před větrem. Silný vítr zkazí radost z grilování či posezení s knížkou v ruce. Boční stínění chrání také před nepříjemnými slunečními paprsky. Boční stínění mohou zajistit popínavé rostliny nebo nejrůznější typy rolet.


Vrchní stínění

Zastínění pergoly z vrchu dosáhnete pomocí markýzy. Budete chráněni proti větru, ale i dešti a slunečním paprskům. Zastřešení pergoly lze řešit lehkým polykarbonátem. Vybraný materiál musí být co nejlehčí, aby nebyla příliš zatížená konstrukce pergoly.


Stahovací stínící technika

Pokud chcete investovat do kvalitního stínění pergoly, pak jsou vhodné plátěné rolety nebo markýzy. Pořízení je finančně nákladnější, poskytnou však dokonalou ochranu. Montáž stahovací stínící techniky není nijak složitá. Ovládat ji lze manuálně nebo například pomocí motorku a dálkového ovládání. Oblíbené jsou screenové rolety nebo kazetové markýzy, které patří mezi nejkvalitnější techniku.