Zahrada je naší vizitkou a v jisté míře odráží i náš vkus. Víte, jak uspořádat zahradu u chaty?

 

Užitková část zahrady

Zahrada u chaty by měla být především rekreační, proto užitkové části věnujte jen malý prostor. Pro zeleninu vám postačí jen pár záhonků, ovoce pěstujte na zakrslých kultivarech, které přizpůsobíte okolní zeleni. Můžete vytvořit také ovocnou stěnu.


Rekreační část zahrady

Na chatu jezdíme za odpočinkem, proto by neměla chybět zahradní pergola a krytá posezení. Můžete si tak užít příjemný den s grilováním i v případě, že vás překvapí teplý letní deštík.


Oplocení

Oplocení zahrady u chalupy můžete zvolit ze živých plotů, dřevěných latěk. Výsadba dřevin pomůže zakrýt jemné pletivo. Pergola ze dřeva umístěná v blízkosti plotu by měla mít kryté stěny, aby nedocházelo k narušení soukromí. Můžete zvolit také ohradní zdi z různých materiálů, které nahrubo omítnete.


Hlavní část zahrady

Hlavní část rekreační zahrady tvoří trávník, na jeho okraje nepravidelně vysázejte květiny. Jednotlivé druhy vybírejte podle konkrétních podmínek dané lokality. Mohou to být kopretiny, vlčí bob, náprstník, upolín, petrklíče, konvalinky a další.


Zpevněné cesty

U selské chalupy volte přírodní kámen či dřevo, můžete zvolit také betonové prvky. Nezpevňujte zbytečně velkou část pozemku. Dvorek či zahrádka chalupy mají na nás dýchat starými časy a proto by měly vypadat útulně. Na dvorku stačí terasa s dřevěnou pergolou, kterou necháte obrůst popínavými rostlinami, například růžemi, vistáriemi, břečťany a mnoha dalšími druhy. Typické pro vesnické chalupy je dláždění z velkých kamenů, staré kameny a cihly vám nabídnou pěknou patinu. Poničenou dlažbu nevyhazujte, pouze ji opravte.