Toužíte po dokonale upravené zahradě? Poradíme vám, kterým chybám se vyhnout.

1. vneste do zahrady řád

Nakupujete v zahradnictví bezhlavě rostliny, které se vám líbí na první pohled, nemáte ještě promyšlenou skalku? Chyba! Úpravy zahrady je potřeba provádět s rozmyslem. Vše musí mít svůj řád. Víte, kde bude koutek pro děti, výkopy pro bazén, jezírko či pergola? Důležité je správně orientovat také rostliny na pozemku, aby jim neškodil přebytek či naopak nedostatek sluníčka.


2. jedna rostlinka je málo

Má-li vaše zahrada vypadat hezky, pak nekupujte jen jednu rostlinu, ale rovnou několik kusů navíc, které umístíte nedaleko sebe. Rostliny postupem času vytvoří pěkné trsy. Zahrada bude vypadat vždy hezky a upraveně. Terénní úpravy provádějte ideálně na podzim.


3. stromy a keře nemusí být přímo v trávě

Oblíbenou českou specialitou je výsadba stromů a keřů přímo v zahradě. Pokud stromy a keře umístíte do zajímavě vytvořeného záhonu, usnadníte si sekání trávy. Prostor kolem stromu můžete ohraničit dlažbou, palisádami nebo zajímavými kamínky.

 

4. do malé zahrádky nepatří příliš vysoké rostliny a stromy

Máte-li malý pozemek, pamatujte na to také při úpravách zahrady a vysazování rostlin. Pamatujte, že vysazený smrk může být za pár let problémem. Chcete-li za každou cenu do zahrady dřeviny, vybírejte si z vyšlechtěný kultivarů. Na živý plot do malé zahrady zvolte habr, bobkovišeň nebo jim podobné.

 

5. zahrada v souladu s domem

V momentě, kdy se rozhodnete pro terénní úpravy, vyřešíte odvoz zeminy a chcete vysázet v zahradě zeleň, je potřeba mít dokonalý plán. Koncept zahrady tvořte s ohledem na vzhled domu. Na venkově budou skvěle vypadat pivoňky, růže, mahónie či kalin. V japonské zahradě je nezbytné jezírko, oblázky, azalky, sakury, japonský javor a také tvarované jehličnany.